Tizennégy tejipari áruféleséget és 31 tejipari céget vizsgált a TVE környezeti, társadalmi és fogyasztóvédelmi szempontból. Az úgynevezett cégmérce vizsgálatot a tejipari termékek széles körében végezték el: az adatbázisban egyaránt szerepelnek a gyümölcsjoghurt-, joghurt-, kefir-, krémtúró-, puding-, rudi-, sajt-, sajtkrém-, tejföl-, tejszín-, túró-, vaj- és vajkémmárkák, valamint a gyártók rangsorai.
A tejipari ágazatról készült cégmérce rangsora itt, összefoglaló elemzés pedig itt érhető el.
A vállalatok környezetvédelmi teljesítményének vizsgálatából kiderült, hogy a 31 vizsgált tejipari cég közül egyik sem tett közzé honlapján környezeti jelentést. Több cég kapott környezetkárosításért bírságot: a Friesland Hungária Zrt. és a Jásztej Zrt. 2007-ben többször is, mivel több tejüzeme is káros anyagokat bocsátott a szennyvízhálózatba (utóbbi céget 2002-2007 között minden évben megbírságolták emiatt). A Sole-Mizo Zrt.-t zajvédelmi határérték túllépése, hulladék-nyilvántartás vezetésének elmulasztása, és a Frieslandhoz hasonlóan csatornaszennyezés miatt marasztalták el.
A bio alapanyagokkal dolgozó Galgafarm, Andechser, Virágoskút, Naszálytej, Milchwerke Bechtesgadener Land, Sole-Mizo és a Kärntnermilch viszont pluszpontot kapott.
A cégek társadalmi teljesítménye vegyes eredményeket hozott. A legtöbb problémát a Danone céggel kapcsolatban találta a TVE: hazai és nemzetközi viszonylatban is kirívóan sok kritikát kapott a sajtótól és a hatóságoktól egyaránt. A Zott hazai forgalmazóját fogyasztók megtévesztésére alkalmas magatartás miatt a Gazdasági Versenyhivatal többször megbírságolta. A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság pedig az Egertejre, illetve az Alföldire szabott ki bírságot. A Friesland a nemzetközi porondon került szembe a hatóságokkal, mivel több esetben is megsértette az anyatejpótlékok marketingjét szabályozó nemzetközi egyezményt.
A munkavállalókkal kapcsolatos magatartást vizsgálva a munkaügyi felügyelőségek adatai alapján megállapítható, hogy a cégek nagyjából felét az évek során kisebb bírsággal sújtották. Nagyobb és többszöri bírságot a Dráva Tej, a Sole-Mizo és a Friesland kapott.
Az értékelésben fontos szempont volt, hogy a gyártó palettáján mennyi magyar termék található, illetve a cég mekkora százalékban van hazai tulajdonban. Maximális pontszámot a Tolnatej, a Minna, a Naszálytej, a Fuchs Tej, a Fino-Food, a Galgafarm, a Jásztej és a Dráva Tej ért el. E cégek többsége minden termékét Magyarországon állítja elő, és több mint 90 százalékban magyar tulajdonúak. A legnagyobb pontlevonással a Zott és a Mona Hungary céget sújtották, mivel gyártási tevékenységet Magyarországon nem folytatnak, termékeiket importálják.
Az értékelés és pontozás rendszeréről bővebben itt olvashat!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.