Már a tavalyi harmadik negyedévben is mérséklődtek, az előzetes becslések szerint ez az utolsó negyedben is folytatódott, s a trend várhatóan 2010 elején sem szakad meg.
New York továbbra is a világ legdrágább piaca maradt, annak ellenére, hogy ott az elmúlt 12-13 hónapban 25 százalékkal estek a bérleti díjak. Az első osztályú ingatlanoké évi 12 062 eurót tett ki négyzetméterenként; az amerikai metropolist Hongkong (7177) és Párizs (6300) követi a képzeletbeli dobogón.
A CB Richard Ellis (CBRE) elemzéséből kitűnik, hogy noha a fogyasztók továbbra is óvatosan költenek, a fogyasztói bizalom lassan bár, de javul. A kiskereskedelem még kihívások előtt áll, de a kereskedők bizalma is nőtt az elmúlt évben; az érett piacokon és az első osztályú lokációkon való terjeszkedés a legtöbb szektor – például az élelmiszer- és a ruházati kereskedők számára – továbbra is fontos.
A helyzet meglehetősen más az első és a másodosztályú üzlethelyiségek esetében. Számos cég arra használja a jelenlegi piaci lehetőségeket, hogy a korábbinál jobb boltokat és lokációt szerezzen meg, míg mások a hálózatukat konszolidálják; „a legjobb” és az „egyéb” üzlethelyiségek közötti különbség pedig egyre nő. A legjobb helyszínek első osztályú üzlethelyiségeinek díjai stabilak maradtak és vonzzák a bérlőket, míg a másodosztályú lokációk és kisebb piacok növekvő üresedéssel, csökkenő kereskedői kereslettel és visszaeső bérleti díjakkal szembesülnek.
A húsz legdrágább helyszín közül kilenc az EMEA (Európa, Közel-Kelet és Afrika) régióban van: Párizs (3.), London (6.), Moszkva (7.), Zürich (8.) és Dublin (10.) az első tízben szerepel. Az üresedési ráta hagyományosan alacsony a legjobb helyszíneken az egész régióban, bár az „első osztályú lokáció” fogalma sok piacon szűkült. A kereskedők továbbra is engedményeket követelnek, többek között forgalomarányos bérleti díjat, főleg, ahol erős a tárgyalási pozíciójuk.
Közép-Európában továbbra is a bécsi Kohlmarkt a legdrágább bevásárlóutca 220–245 euró/ m2 havi bérleti díjjal. A prágai Na Prikope utcában is magasabb áron lehet üzlethelyiséget bérelni, mint Budapesten. „Itthon továbbra is a Váci utca északi része a legdrágább: négyzetméterenként kb. 60-80 euróval kell számolni egy 200 m2-es üzlethelyiség esetében, azaz nem lényegesen drágább egy bolt bérlése a Belvárosban, mint a legsikeresebb prémium kategóriás bevásárlóközpontban” – mondta Bobély Gábor, a CB Richard Ellis budapesti vezető elemzője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.