BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nincs drágább, mint New York

A gazdasági és a kiskereskedelmi mutatók stabilizálódási jeleire, valamint a kereskedők javuló bizalmára válaszul a világ számos piacán stabilizálódni kezdtek az első osztályú kiskereskedelmi üzlethelyiségek bérleti díjai.

Már a tavalyi harmadik negyedévben is mérséklődtek, az előzetes becslések szerint ez az utolsó negyedben is folytatódott, s a trend várhatóan 2010 elején sem szakad meg.
New York továbbra is a világ legdrágább piaca maradt, annak ellenére, hogy ott az elmúlt 12-13 hónapban 25 százalékkal estek a bérleti díjak. Az első osztályú ingatlanoké évi 12 062 eurót tett ki négyzetméterenként; az amerikai metropolist Hongkong (7177) és Párizs (6300) követi a képzeletbeli dobogón.

A CB Richard Ellis (CBRE) elemzéséből kitűnik, hogy noha a fogyasztók továbbra is óvatosan költenek, a fogyasztói bizalom lassan bár, de javul. A kiskereskedelem még kihívások előtt áll, de a kereskedők bizalma is nőtt az elmúlt évben; az érett piacokon és az első osztályú lokációkon való terjeszkedés a legtöbb szektor – például az élelmiszer- és a ruházati kereskedők számára – továbbra is fontos.

A helyzet meglehetősen más az első és a másodosztályú üzlethelyiségek esetében. Számos cég arra használja a jelenlegi piaci lehetőségeket, hogy a korábbinál jobb boltokat és lokációt szerezzen meg, míg mások a hálózatukat konszolidálják; „a legjobb” és az „egyéb” üzlethelyiségek közötti különbség pedig egyre nő. A legjobb helyszínek első osztályú üzlethelyiségeinek díjai stabilak maradtak és vonzzák a bérlőket, míg a másodosztályú lokációk és kisebb piacok növekvő üresedéssel, csökkenő kereskedői kereslettel és visszaeső bérleti díjakkal szembesülnek.
A húsz legdrágább helyszín közül kilenc az EMEA (Európa, Közel-Kelet és Afrika) régióban van: Párizs (3.), London (6.), Moszkva (7.), Zürich (8.) és Dublin (10.) az első tízben szerepel. Az üresedési ráta hagyományosan alacsony a legjobb helyszíneken az egész régióban, bár az „első osztályú lokáció” fogalma sok piacon szűkült. A kereskedők továbbra is engedményeket követelnek, többek között forgalomarányos bérleti díjat, főleg, ahol erős a tárgyalási pozíciójuk.

Közép-Európában továbbra is a bécsi Kohlmarkt a legdrágább bevásárlóutca 220–245 euró/ m2 havi bérleti díjjal. A prágai Na Prikope utcában is magasabb áron lehet üzlethelyiséget bérelni, mint Budapesten. „Itthon továbbra is a Váci utca északi része a legdrágább: négyzetméterenként kb. 60-80 euróval kell számolni egy 200 m2-es üzlethelyiség esetében, azaz nem lényegesen drágább egy bolt bérlése a Belvárosban, mint a legsikeresebb prémium kategóriás bevásárlóközpontban” – mondta Bobély Gábor, a CB Richard Ellis budapesti vezető elemzője.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.