A nagyvállalati TOP-100 konjunktúra-index értéke 71,8 százalék, a kis- és középvállalatoké 67,8 százalék lett januárban. Az előző hónaphoz viszonyítva a nagyvállalatok bizalmi indexe több mint három százalékkal, a KKV-ké hét százalékponttal emelkedett. A gazdálkodó szervezetek bizalmi várakozásait összegző mutatók trendje az egy évvel korábbi mélypont óta háromnegyed évig meredekebben emelkedett.
Magyarország gazdasági kilátásait 2010 első felére a belföldi multinacionális vállalatok az átlagosnál valamelyest kedvezőbben értékelik. A következő negyedév végéig a hazai nagyvállalatok viszonylag széles köre, 29 százaléka teljesítmény növekménnyel, 27 százalékuk viszont csökkenésével kalkulál. Az előző hónapokénál derűlátóbb várakozások szerint a belföldi kereslet növekedését a TOP-100 csoport 21 százaléka feltételezi, 58 százalékuk szerint ezen a területen nem várható változás. Hazai piacain versenypozíciója javulását a nagyvállalatok 22 százaléka reméli, külföldi piacképességük 30 százalékuknál lehet kedvezőbb.Jelenlegi készletállományáról a nagyvállalatok 62 százaléka nyilatkozta, hogy megfelel az ilyenkor megszokott szintnek, egynegyedük szerint viszont elmarad attól.
A kis- és középvállalatok visszajelzése szerint a következő negyedévben 25 százalékuknál növekedhet a teljesítmény, 46 százalékuknál feltételezhetően nem fog változni. Csökkenő teljesítménnyel április végéig a KKV-k 29 százaléka kalkulál, jóval szűkebb kör, mint az előző két hónapban. A vállalkozások visszajelzései alapján fejlődésük jövőbeni kilátásait a gyenge belföldi kereslet és bizonytalan gazdasági környezet rontja a legnagyobb mértékben. A hazai vállalatok 23 százaléka belföldi piacain növekvő, 24 százalékuk csökkenő kereslettel számol.
Az exportpiacokon aktív cégek bő egyharmada az igények növekedését, 15 százalékuk csökkenését valószínűsíti 2010 első félévére. A KKV-k határokon belüli versenyképessége rövid távon 68 százalékuknál stabil marad, gyengülő versenyképességgel 14 százalékuk számol. Külföldi piacképessége 65 százalékuknál valószínűleg nem fog megváltozni, javuló versenypozíciót remél minden ötödik vállalkozás. Saját vállalatánál a foglalkoztatott létszámot 13 százalékuk kismértékben bővíthetőnek, 59 százalékuk elégségesnek minősítette.
A hazai cégek beruházási elkötelezettségét számszerűsítő mutató meglehetősen alacsony értéke 28 százalék, az előző hónaphoz mérten csökkent. A vállalkozások előrejelzése szerint fél éven belül a likviditási helyzet 19 százalékuknál javulhat, 49 százalékuknál nem fog megváltozni. A kis- és középvállalatok jelentős része növeli forgóeszköz hiteleit. A cégek árbevétel várakozásait meghatározó rendelésállományi adat az előző két hónaphoz képest kedvezőbb, összességében kismértékben javuló üzleti lehetőségekre utal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.