Komplex gáz- és áramszolgáltatóvá vált a GdF Suez Energia Magyarország Zrt. – korábbi nevén Égáz-Dégáz Zrt. – azáltal, hogy az év elején belépett a villamosenergia-kereskedelembe. Hamarosan közös irányítás alá kerül a GdF Suez négy magyarországi érdekeltsége, a gáz és az áram egy társaságon belüli szolgáltatása integrált működést, egyben hatékonyságjavulást ígér. A csoportba a fenti mellett a Dunamenti Erőmű, az Electrabel Magyarország Kft. és a gázelosztással foglalkozó Égáz-Dégáz Földgázelosztó Zrt. tartozik – tájékoztatta lapunkat Csiba Péter, a GdF Suez új magyarországi főmegbízottja.
„Evidens, hogy az erőművel a háttérben villamosenergia-kereskedelembe fogunk. Igaz, az Electrabel Magyarország eddig is kötött nemzetközi áramügyleteket, de most belföldön is megjelenünk, az Electrabel tevékenysége pedig a következő hónapokban átkerül a GdF Suez Energia Magyarországhoz” – jelezte a Világgazdaságnak. A társaság az árampiac minden szegmensében meg kíván jelenni, de első körben csak az üzleti fogyasztóknak kínál termékeket. A főmegbízott az első évben nem számít nyereségre az árampiacon, utána viszont felfutást remél.
A Dunamenti Erőműben a már lezárult, illetve megkezdett fejlesztések eredményeként egy 400 megawattos, kombinált ciklusú blokk épül, amely a korábbinál lényegesen magasabb hatásfokkal, így kisebb környezeti hatással és olcsóbban állít elő áramot. Az 1995-ös privatizációkor megörökölt hat, egyenként 215 megawattos olajtüzelésű blokkot a GdF Suez jelentős költséggel már átállította gáztüzelésűre, eleget téve a privatizációs szerződésben előírtaknak. A régi, 1963-ban üzembe helyezett blokkokat 2013-ig elbontja. A bontás több mint hatmilliárd forintba kerül az akkor alkalmazott azbesztszigetelések mai előírásoknak megfelelő megsemmisítése miatt. „Nem az a célunk, hogy minden régi blokk helyére újat és nagyobbat telepítsünk, ez rendkívül költséges is lenne, hanem az, hogy az egységeinket a környezetvédelmi szempontok figyelembevétele mellett hatékonyan használjuk ki. Az erőműtársaság hosszabb távon is számít nagy vevőjére, a Molra, amelynek százhalombattai olajfinomítójával jelenleg is szolgáltatási szerződése van a Dunamentinek” – válaszolt Csiba Péter az erőműépítésben gondolkodó olajtársaságra vonatkozó kérdésünkre.
A gázportfólió bővítése a GdF Sueznél és az összes többi hazai gázszolgáltatónál is kényszer. Elveszíthetik ugyanis a júliusban az egyetemes szolgáltatásból a versenypiacra kilépő ügyfeleiket, ha ott nem kínálnak nekik vonzó szolgáltatást. Júliustól ugyanis az ország összes, óránként 20–100 köbméter közötti lekötésű gázfelhasználója – mintegy 27 ezer fogyasztó a tét – az ország összes versenypiaci kereskedőjétől vásárolhat majd. A csak a versenypiacon aktív EMFESZ Kft. már eddig is mintegy 6000 olyan, ebbe a csoportba tartozó ügyfélre tett szert, amelyeket még mint egyetemes piaci ügyfeleket csábított el.
Mellette azonban más olyan gázkereskedőről is tudunk, amely júliustól az ország egész területén kínál majd szolgáltatást az érintett szegmensben, bár megkeresésünkkor mindegyikük csak a saját ügyfélköre megtartásáról beszélt. Az E.On szóvivője, Kutas István ugyanakkor hangsúlyozta, a vevők akkor is a gázkereskedőnél maradnak, ha július 1-jén nem hoznak semmilyen döntést. A Főgáz szóvivője, Bálint Norbert azt mondta, cége az egyetemes piaci, lakossági szolgáltatásainak minőségi fejlesztésére összpontosít. A kereskedőt váltó vevőcsoportba tartoznak egyébként a társasházak is, amely szegmensben erősnek érzi magát a Főgáz. Természetesen a Tigáz is vonzó csomagot állít össze a szolgáltatási formát váltó ügyfeleinek – tudtuk meg Győrösi Pál szóvivőtől. Csiba Péter az előbbinél bővebb körre utalva úgy fogalmazott, cége személyre szabott ajánlatokkal próbál új gázpiaci vevőket megnyerni az egyetemes és a versenypiacon is.
Eddig fél-fél milliárd eurót költöttünk az áram- és a gázüzletágra, az integráció során valamennyi munkatársunkat megtartjuk, sőt a Dunamenti Erőmű bővítésével további új munkahelyeket is teremtünk.
Cégünk az energiaszektor egyik meghatározó szereplője kíván lenni, fejleszteni kívánjuk a gázhálózatot és nyitni kívánunk a megújuló energiákon alapuló energiatermelés felé is” – mondta Csiba Péter.
Eddig fél-fél milliárd eurót költöttünk az áram- és a gázüzletágra, az integráció során valamennyi munkatársunkat megtartjuk, sőt a Dunamenti Erőmű bővítésével további új munkahelyeket is teremtünk.
Cégünk az energiaszektor egyik meghatározó szereplője kíván lenni, fejleszteni kívánjuk a gázhálózatot és nyitni kívánunk a megújuló energiákon alapuló energiatermelés felé is” – mondta Csiba Péter.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.