A Nemzeti Nyomozó Iroda már korábban vizsgálatot indított az MVM-nél, a Vértesi Erőművel kapcsolatos ügyekben és a társaság szerbiai terjeszkedésével, illetve annak elmaradásával kapcsolatban. Ezekben hűtlen kezelés miatt indult eljárás és ezekhez csatolták most a Fővárosi Főügyészség által másik két ügyben elrendelt új nyomozásokat - mondta a Nemzeti Nyomozó Iroda szóvivője, Bartha László.
Skoda Gabriella, a Fővárosi Főügyészség szóvivője úgy tájékoztatott, hogy május 21-én rendeltek el nyomozást az MVM-nél, egy ismeretlen feljelentő feljelentése alapján. A feljelentő négy ügycsoportot sorol fel, mindegyik az MVM-mel kapcsolatos. Ezek közül kettő ügyben rendeltek el nyomozást és annak lefolytatásával az NNI-t bízták meg. Különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés gyanújával, ismeretlen tettes ellen indult meg a nyomozás.
A Független Hírügynökség úgy tudja, hogy a két új ügy az MVM székház 2009-es megvásárlása és a szintén 2009-es, sopronkövesdi szélerőmű beruházás. A feljelentő szerint az MVM egy lízingcégtől, közvetlenül az irodaház megépülése után, Budapesten az irodaházak kategóriájában példa nélkül állóan magas áron vette meg az épületet. Ezzel a feljelentő szerint jelentős vagyoni hátránya keletkezett a cégnek.
A szélerőmű beruházás pedig felesleges volt a feljelentés szerint. A feljelentő azt állítja, hogy olyan magas áron vették meg a parkot, amely nem térül meg. A feljelentő szerint ugyanis csak bizonyos szélsebesség mellett működne gazdaságosan a szélerőmű park, de ilyen átlagos szélsebességet szerinte nem lehet mérni Magyarországon.
Az ügyekkel kapcsolatban az MVM kommunikációs osztálya közleményt jutatott el lapunkhoz miszerint a társaság a sajtóból értesült arról, hogy névtelen feljelentés alapján a Fővárosi Főügyészség ismeretlen feljelentő által négy ügyben tett feljelentése alapján nyomozást rendelt el két meghatározott tranzakció kapcsán, valamint arról, hogy a nyomozás lefolytatására a Nemzeti Nyomozó Irodát jelölte ki. Az MVM közleményében hangsúlyozza, hogy az eljárás megindításáról ez idáig hivatalos értesítést nem kapott, egyben sajnálattal veszi tudomásul, hogy ilyen komoly horderejű kérdésekben a feljelentő személy az ismeretlenség homályába burkolózik, holott a média által közölt adatok, nézetek bizonyos fokú informáltságról árulkodnak.
A székház-üggyel kapcsolatban az MVM-csoport kijelenti, hogy a beruházására vonatkozó döntések az MVM korábbi vezetésének időszakában születtek. Az erről szóló okiratokat 2006 tavaszán Kocsis István vezérigazgató írta alá. A jelenlegi vezetésének döntési mozgástere kizárólag az üzletileg rendkívül előnytelen bérleti konstrukciónak a tulajdonba lépésre történő átalakítására korlátozódott. A megváltozott pénzügyi környezetben az eredeti bérleti konstrukció ugyanis ingatlanszakértői elemzések (Colliers International) tanúsága szerint egyértelműen előnytelen és szokatlan volt, hiszen a több évtizeden keresztül tartó bérletet követően teljes piaci áron vásárolhatta volna meg az ingatlant az MVM. Ehelyett – a nemzetközi ingatlanszakértői elemzés értelmében – az előnytelen bérleti konstrukció helyett az azonnali tulajdonjog megszerzés mellett döntött, megtakarítva így több évtizeden keresztül kifizetendő bérleti díjat és kiküszöbölve így a futamidő alatt fennálló jelentős árkockázatot.
Az ERSTE bankcsoporttól történő vásárlást az MVM tulajdonosa, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő által kiadott mandátum alapján az MVM közgyűlése hagyta jóvá. A vételárnál figyelembe kellett venni, hogy az épületben számos az országban egyedülálló, különleges építészeti megoldásokat igénylő feladatkörnek ad helyet, így itt található többek között az országos rendszerirányító. A székházvásárlást az MVM könyvvizsgálója – folyamatos évközi tájékoztatás mellett – az éves könyvvizsgálat keretében ellenőrizte, és rendben találta. Az MVM jelenlegi vezetésének döntése alapján a tranzakciót nem kísérte a meglévő régi székházállomány értékesítése, ennek eredményeként az MVM irodaépületeinek az új kormányzati struktúrában is szerepe lesz.
Szélerőmű-park akvizícióval kapcsolatban az MVM azt jelezte, hogy az akvizíciót egy éves előkészítő munka előzte meg, az MVM tulajdonosi testülete, a közgyűlés két, az Igazgatóság pedig több alkalommal is tárgyalta. A tényleges döntést részletes elemzések, független műszaki, jogi és nemzetközi könyvvizsgálói értékelések támasztották alá. A Raiffeisen bankcsoporttól megvásárolt park az ország egyik leghatékonyabban működő, az ország legjobb kihasználtságú létesítménye. Az akvizícióval egyidejűleg az MVM a rendszerszabályozás részévé tette a parkot, elősegítve ezzel a megújulók további terjedését. Az akvizíciót az MVM könyvvizsgálója szintén ellenőrizte az éves vizsgálat keretében, és szintén rendben lévőnek találta.
Szerbiai erőmű beruházásról szólva a társaság közleményében arról tájékoztatott, hogy semmiféle olyan dokumentum nem áll az MVM rendelkezésére, mely a cég korábbi vezetése által kezdeményezett szerbiai erőmű-beruházás üzleti megalapozottságát alátámasztaná. Az MVM felelős állami cégként nem teszi kockára szabad forrásait kétes kimenetelű ügyletekért. Az óvatosságot a tervezett ügyletet kísérő, az MVM könyvvizsgálója által feltárt off-shore pénzmozgások is indokolták. A másfél éven át, nemzetközi befektetési pénzintézet bevonásával lezajlott vizsgálat során semmilyen értékelhető elem nem merült fel, mely alátámasztotta volna a befektetési szándékot. Az MVM jelenlegi vezetése által megbízott nemzetközi jogi irodák sem találtak értékelhető projekt kezdeményezéseket, amelyeket folytatni lehetett volna.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.