A pécsi közgyűlés csütörtöki döntése értelmében a pályázaton egyedüliként résztvevő és nyertes budapesti székhelyű, Tomcsányi László ügyvezetésével működő projektcég szerződhet a városi vagyonkezelő Pécs Holding Zrt.-vel a 49 százalékos részvénycsomag, valamint két szavazatelsőbbségi részvény megvásárlására.
Az M-B a 230 millió forintos vételárat 2011. március 31-ig teljesíti a pályázati kiírásban feltételeként szabott, a Zsolnaynak nyújtandó félmilliárd forint tőkejuttatással együtt.
A vevő úgy vállalt kötelezettséget valamennyi tradicionális Zsolnay-termék gyártására, forgalmazására, hogy alacsonyabb költségszintet és hatékonyabb működést tűzött ki célul. Öt éven belül reorganizációs tervet készít, javítaná a versenyképességet, és csökkentené a fizetési kötelezettség-állományt.
Az M-B tovább szélesítené a termékkört, piacképes termékportfóliót alakítana ki. A társaság a legnagyobb potenciált az épületkerámiák gyártásában látja, ehhez nélkülözhetetlennek tartja a megfelelő tőkét és a szakembergárdát.
Az ellenzéki szocialista frakció nem támogatta az előterjesztést, mert az MSZP-s képviselők megítélése szerint a város a korábbi ajánlatokhoz képest kedvezőtlenebb feltételek mellett kénytelen megválni a kisebbségi részvénypakettől, ráadásul nem világos, hogy az M-B a 500 millió forintos tőkejuttatást milyen módon - tőkeemeléssel, tagi kölcsön, vagy pótbefizetés formájában -kívánja végrehajtani.
A közgyűlés korábban azért döntött a pályázat kiírásáról, mert bár a manufaktúra stabilitását különböző költségcsökkentő intézkedésekkel sikerült megteremteni a közelmúltban, hatékony működéséhez közép- és hosszú távon mindenképpen szükség van további források bevonására.
A városvezetés a külső tőkebevonástól azt várja, hogy lehetővé válik egy, a jelenleginél korszerűbb, energiatakarékosabb, jobban szervezhető és lényegesen alacsonyabb munkaerőigénnyel számoló üzem létrehozása, amellyel a multinacionális cégek által igényelt tömegáru nyereséges termelése is biztosítottá válna.
A Zsolnay 2006 elején, térítésmentesen, de másfél milliárdos hitelállománnyal együtt került az ÁPV Zrt.-től az önkormányzathoz. A vállalat jelenleg 99,84 százalékban a városi vagyonkezelő Pécs Holding Zrt. tulajdona.
A manufaktúra az elmúlt években többször is veszteséges volt, az ellehetetlenülés fenyegette. A város 2008-ban előbb 717 millió, később pedig 500 millió forintos tőkeemelést hajtott végre, amikor a Pécs Holding Zrt.-be apportálta a cég részvényeit, s 860 millió forintért mintegy 31 ezer négyzetméteres területet megvásárolt a vállalattól, mivel az Európa Kulturális Fővárosa (EKF) program egyik kulcsberuházása, a Zsolnay Kulturális Negyed a gyártelepen valósul meg.
A cég jegyzett tőkéje 2008 végén 1,1 milliárd forint, az évi árbevétele 1 milliárd 54 millió, üzemi eredménye 10 millió forint volt. A tavalyi és idei gazdálkodására vonatkozó adatokat nem árulták el a társaságnak az MTI által megkeresett vezető tisztségviselői.
Pécs tavaly tavasszal már megpróbálta eladni a Zsolnay kisebbségi tulajdonrészét és menedzsmentjogait. Az értékesítésre kiírt pályázatra a Matyi Dezső érdekeltségébe tartozó Pécsi Direkt Kft. és a máltai TECLIMA Kft. jelentkezett, de mindkettő visszalépett.
Az előbbi 800 millió forintot kínált, de a többségi tulajdonos Pécs Holding Zrt. "érdekeit védő", a menedzsmentjogokat korlátozó szindikátusi szerződést nem tudta elfogadni. A már győztesként kikiáltott és a részvényekért 698 millió forintot ígérő TECLIMA az akkori jobboldali ellenzék támogatásának hiányára hivatkozva gondolta meg magát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.