BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egy kisváros áramellátását fedező energia veszik el a hálózatban

Vácnyi méretű város éves áramellátását lehetne biztosítani azzal az energiamennyiséggel, amely évről-évre elveszik a hazai hálózati rendszerben. A helyi energiatermelés súlyának dinamikus növekedésében fontos szerepe van a megspórolható szállítási veszteségnek, a kedvező árnak, a mérsékelt környezetterhelésnek, az uniós ösztönzésnek, valamint az ellátásbiztonsági szempontoknak.

Ötszáz megawattnyi helyi villamosenergia-termelő kapacitást adtak át az elmúlt öt évben Magyarországon, ezzel a másfélszeresére nőtt a szektor teljesítménye. A dinamikus növekedést a lokális termelés előnyei és a kormányzati támogatások generálják. Az egy helyen történő termelés és fogyasztás nem jár szállítási veszteséggel (ez különösen a villamos energia esetében fontos, amelynél az úgynevezett hálózati veszteség aránya a 8-10 százalékot is elérheti), és – emiatt, illetve a forrástól függően – gyakran olcsóbb is. Mivel a lokális termelés teret ad a megújuló energiaforrások hasznosítására is, ezért mérsékelt a környezetterhelése, decentralizáltsága folytán pedig sokkal inkább meg tud felelni az ellátásbiztonság mind erőteljesebb igényének.

„A lokális termelés az Európai Unió egyik fontos energiapiaci célkitűzése, és így a kormányzati szakpolitikának is megfogalmazott prioritása” – mondja ifj. Chikán Attila, a területen az elmúlt két évben mind erősebb pozíciókat kiépítő ALTEO Energiaszolgáltató Zrt. vezérigazgatója. „A központi akarat mellett ugyanakkor erős a helyi igény is az önkormányzatok, a vállalkozások, az agrártermelők részéről” – ad helyzetképet az energetikai szakember.

Az említett tényezők folytán a szektor további  dinamikus növekedésre számíthat a következő évtizedben. Az unió által előírt ütemezésnek megfelelően, a szakmai prognózisok szerint az ország teljes decentralizált teljesítménye 2015-re 2200, 2020-ra pedig 2700 megawattra nőhet. Előbbi az akkorra várható országos kapacitás mintegy 22 százalékát, utóbbi pedig már bő egynegyedét jelentené (szemben a jelenlegi 17, illetve az öt évvel ezelőtti 12 százalékkal).

A lokális termelésen belül mind nagyobb súlyt képviselnek a megújuló források, és ez a trend a következő évtizedben tovább erősödhet. A megújulószektort – az említett tényezők mellett – a gyors technológiai fejlődés is felpörgette. „Egyrészt mind több energiaforrás-típus válik kiaknázhatóvá, másrészt a technológiailag lehetséges maximális kapacitások is egyre nagyobbak” – mondja ifj. Chikán Attila. Nem véletlen hát, hogy a szakmai várakozások szerint a megújulókra alapított kapacitás 2015-re megkétszereződhet, 2020-ra pedig közel háromszorosára növekedhet a jelenlegi 600 megawattról.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.