Jobb ingatlanpiaci időkben is jelentős irodafejlesztésnek számítana az egykori hűvösvölgyi laktanya újrahasznosítása, a mostani helyzetben pedig a főváros első számú ingatlanberuházása az SCD csoport jövő márciusban elkészülő projektje. „A teljes 12,6 hektáros terület fejlesztésének első üteme márciusban indult az egykori kadétiskola felújításával. A 13 ezer négyzetméteres épület és a mellette álló kétezer négyzetméteres hajdani trafóház A+ kategóriájú irodaházként újul meg a beruházás nyomán” – nyilatkozta lapunknak Tomcsányi Gábor, az SCD Group Zrt. vezérigazgatója. Jó okuk van az óvatosságra: a fővárosi irodapiac a túltelítettség jeleit mutatja. A hírek szerint az üresedési ráta túl van a 30 százalékon, a havi bérleti díjak a négyzetméterenkénti 12 euróhoz közelednek, a bérlők pedig megengedhetik maguknak, hogy a lejárat előtt akár három évvel is újratárgyaltassák meglévő szerződésüket a kedvező feltételeket prolongálandó.
„Az Officium néven megújuló hadapródiskola különleges építészeti-környezeti adottságával, kiváló lokációjával, környezettudatos épületgépészeti megoldásaival és magas műszaki felszereltségével emelkedik majd ki a kínálati mezőnyből” – hangsúlyozta Tomcsányi Gábor. A kockázatokat egyébként az SCD csoport maga is igyekszik minimalizálni: a teljes komplexum 55 százalékára már van előbérleti szerződésük. Klasszikus, spekulatív irodafejlesztésre különben sem lehet manapság bankhitelt felvenni, az Officium fejlesztését finanszírozó MKB és OTP Bank így is 40 százalékos elköltött önerőt követelt meg a banki finanszírozás megkezdéséhez. A megcélzott bérleti díj a szolgáltatáshoz mérten maga is A+ kategóriájú lesz: lapunk becslése szerint elérheti a 22 eurós négyzetméterenkénti árat is. „A kétezer négyzetméteres volt trafóházat saját székházunknak szerettük volna megtartani, végül a szinte a tervezőasztalról adtuk bérbe egy magyar cégnek” – büszkélkedett a kereslet erősségével a vezérigazgató.
Maga a laktanyaterület 2008-ban került az SCD csoport tulajdonába. A honvédelmi tárca által meghirdetett privatizációban ugyan – elővásárlási jogával élve – még a II. kerületi önkormányzat szerepelt vevőként, a szükséges vételárat azonban már a területre kiírt versenypályázatból teremtették elő. A 12 hektáros ingatlan 95 százalékáért annak idején 6,85 milliárd forintot fizetett a tendergyőztes SCD Group, 5 százalék az önkormányzat tulajdonában maradt. Az akvizíciót követő év a fejlesztéshez szükséges engedélyek beszerzésével telt: a kerület illetékességébe tartozó Riadó utcai front – ahol az Officium is található – átminősítése megtörtént, a főváros kompetenciájába tartozó középső, illetve délkeleti zóna átsorolása „speciális katonai terület”-ből még folyamatban van. Ha ez megtörténik, indulhat a kiskereskedelmi, illetve rekreációs célú második, illetve harmadik ütem: áruház, sport-, valamint kulturális centrum építését tervezi az SCD Group. „A beruházással az a célunk, hogy az új évtized közepére az egykori hadkieg-parancsnokság területén Pasarét új városközpontja jöjjön létre ” – mondta Elkán Péter kommunikációs igazgató.
Az SCD csoport 2000-ben kockázati befektetőként indult. Magyar tulajdonosai az élelmiszer-nagykereskedelemtől a lakóingatlan-fejlesztésen át az ingatlanlízingig számos területen rendelkeztek érdekeltséggel. Még a válság előtt azonban jelentős profiltisztításba fogtak: az Interfruct Cash & Carryt 2007-ben értékesítette az SCD a londoni tőzsdén jegyzett Dawny Day Plc.-nek, az OTP-vel közös lízingcégből pedig 2006 nyarán vásárolta ki őket a hitelintézet. A befolyó tőkét az SCD tulajdonosai az ingatlanszektorba irányították. Egyrészt a laktanya-újrahasznosítási Akadémia Park projektbe, másrészt a Balaton-fejlesztési programba. Az utóbbi részeként ez év februárban versenypályázaton szerezték meg a sármelléki nemzetközi repülőtér üzemeltetői jogát, amely jól kiegészíti az SCD Balaton körüli szálloda- és fejlesztésitelek-portfólióját. ZsA
Prémium kategória: bukás és tündöklés
Az A+ irodakategória a fővárosban sokáig egyet jelentett a Lánchíd Palotával. Az I. kerület Fő utca 1. alatti, neoreneszánsz épület luxusszolgáltatásaival nem lehetett versenyezni, a 40 eurót meghaladó négyzetméterenkénti bérleti díját azonban a magyar piac túlzottnak találta. A tulajdonos-üzemeltető ez év nyarán csődöt jelentett, az épület a finanszírozó bank tulajdonába került, jelenleg üresen áll. Az Officiumon kívül még két felső kategóriás irodafejlesztés folyik Budapesten. A régi Piarista Gimnáziumnak – az ELTE BTK egykori főépületének – ötödik emeletét és tetőterét alakítja exkluzív irodatérré a Portus Buda Group. A másik fejlesztés a történelmi üzleti negyed legközepén, a Szabadság tér 14.-ben zajlik. A beruházó francia LSGI értesülésünk szerint akkor sem kívánja eladni a műemlék épületet, ha már feltöltötte bérlőkkel. Az átlagos havi díj 26 euró/négyzetméter/hó.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.