Az élővilágot ért károsodások mértékének megállapításához további vizsgálatok szükségesek. Az eddigi vizsgálati eredmények szerint a kiömlött vörösiszap a lúgos hatást leszámítva nem tartalmaz olyan mennyiségű vegyi anyagot, amely túllépné az egészségügyi határértéket, mondta el lapunknak Németh Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia főtitkára.
A főtitkár elmondta, hogy az érintett mintegy 800 hektár termőterületet a lúgos hatás semlegesítését követően három kategóriába lehet sorolni. A tározóhoz közeli területek, melyeken termelés nem folytatható, a salakanyag felszedését követően sem. Ezeket a területeket ki kell vonni a termelés alól és energianövényzet-termelésre lehet hasznosítani, esetleg erdőtelepítésre alkalmasak.
Az ajkai katasztrófáról minden információ egy helyen itt!
A harmadik kategóriába eső területek szennyezettségi szintje alacsony. Ezeken a területeken a gyors kármentesítést követően új nem élelmiszer jellegű mezőgazdasági termelés folytatása a továbbiakban is lehetséges. Azonban ezeken a területeken a termés-átlag csökkenése várható.
A Levegő Munkacsoport véleménye szerint az érintett területek helyreállításának legegyszerűbb módja, ha az állam vagy a társaság felvásárolja azokat és kártalanítja a termelőket. Az így a mezőgazdasági tevékenység alól kivont területeket pedig speciális módon lehet hasznosítani. Ebben az esetben azonban előre nem látható, mennyi időt vesz igénybe, hogy a természet magától állítsa helyre a terület eredeti állapotát.
Falugazdászok segítségével próbálják felmérni, mekkora kár érte a veszélyes maró anyag kiömlése miatt a helyi termelőket. A falugazdászok tájékoztatása szerint elsősorban gyepeket, talajmunkák alatt álló szántókat, illetve lucerna- és kukoricaföldeket öntött el az iszap, amely 10-40 centiméteres rétegben áll az elborított területeken.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.