BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Közös megoldást remélnek

Javaslatcsomaggal fordult az építőipari szakszövetség az ingatlanfejlesztőkhöz

Ahhoz, hogy az immár négy éve tartó recesszióból kilábalhasson az építőipar, az is kell, hogy jobb összhang legyen a piaci szereplők, azaz a megrendelő és a vállalkozó között – mondta lapunknak Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) alelnöke. Mint hozzátette, a magánmegrendelői piacon – mely az összes megrendelés felét lefedi – számos kedvezőtlen jelenség rontja az építési vállalkozók gazdálkodását, és egyúttal az ágazat helyzetét is negatívan befolyásolja. Ezért is tartja szükségesnek, hogy a szerződő felek képviselői egyeztessenek a vitás kérdésekben, együtt fogalmazzanak meg ajánlásokat, jogszabály-módosító indítványokat.

Az ÉVOSZ már csokorba is szedte az általa képviselt vállalkozói kör legaggasztóbb problémáit, s egyúttal javaslatot is tett a lehetséges megoldásra a nagy ingatlanfejlesztőket tömörítő szakmai kerekasztalnak. Koji László reméli, közösen sikerül a felvetéseikre orvoslást találni.

A tizenkét pontos vitaanyag sorra veszi azokat a „sérelmeket”, melyek nap mint nap érik a vállalkozókat a megrendelők részéről. Ismert gyakorlat például, hogy a magánmegrendelő vitatja a műszaki teljesítés tartalmát. Az ÉVOSZ jónak tartaná, ha már a vállalkozási szerződésbe belevennék, hogy teljesítési vita esetén az úgynevezett alávetéses eljárást választják, s kötelezően elfogadják egy harmadik fél szakértői döntését. Mindehhez a szövetség azt a kikötést fűzi, ez a harmadik fél ne a bíróság és ne is valamelyik választott bíróság legyen, mert ezeknek hosszú az eljárási idejük. Javaslata szerint a két szakmai szervezet közösen állítsa elő azt a listát, amelyből az érintettek adott esetben kiválaszthatják a perdöntő szakértőt.

Ugyancsak napi probléma – és nem utolsósorban a súlyos milliárdokra rúgó lánctartozások forrása –, hogy elfogadott teljesítés esetén sem fizet a megrendelő – jelezte Koji László. Az egyik célravezető megoldás az lehet a kérdésben az ÉVOSZ szerint, ha a munka értékének megfelelő összegben jelzálogjogot lehetne bejegyeztetni a megrendelő tulajdonában álló ingatlanra. S az elkészült létesítményt sem lehetne birtokba venni, amíg a vállalkozó meg nem kapja munkája ellenértékét.

Az ÉVOSZ szeretné elérni azt is, hogy szűnjön meg a feltétel nélküli bankgarancia intézménye. Ezzel ugyanis a tapasztalatok szerint gyakran visszaél a megrendelő. Ehelyett azt javasolja, dolgozzák ki közösen az építőipari teljesítési és jóteljesítési garancia lehívhatóságának szabályait. S ha a megrendelő garanciákat vár el, akkor őt is kötelezzék egyenértékű fizetési biztosíték megadására.

Az építőipari gondok nem kis része abból fakad, hogy akár hosszú évekig is eltartanak a gazdasági perek. Közben a per értékének megfizetője eltűnik a porondról, így a fizetés ellehetetlenül, a vállalkozó pedig tönkremegy. A szövetség szerint szigorúbban kellene kezelni a per alapjául szolgáló tények, adatok módosíthatóságát, mert gyakran emiatt húzódnak el az eljárások. Szeretnék elérni, hogy az Országos Igazságszolgáltatási Tanács adjon ki „az időhúzó, rosszhiszemű pervitel ellen ható” iránymutatást. A vállalkozók azt is sérelmezik, hogy a számlák fizetési határideje sokszor irreálisan hosszú. Nem ritkák a 60–90 napos kifizetések sem, ez súlyos finanszírozási terhet jelent az építőipari cégeknek. Koji László szerint nálunk is minél hamarabb gyakorlattá kellene tenni azt a friss uniós irányelvet, mely szerint sem a magán-, sem a közszférában nem lehet harminc napnál hosszabb a számlarendezés határideje.

Az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület (IFK) már megkapta az ÉVOSZ „csomagját”. Mint Tatár Tibor alelnök, a Futureal Zrt. vezérigazgatója lapunk kérdésére válaszolt, az IFK a napokban véglegesíti az építőipari lánctartozás megakadályozására vonatkozó javaslatait. „Ennek kialakítása során figyelembe vesszük az ÉVOSZ által javasoltakat, és egyeztetést kezdeményezünk a két szervezet között egy közös javaslat kidolgozásának reményében.” Mint hozzátette: természetesnek tartja, hogy a két szervezet az építőipar anomáliáit más-más szemszögből vizsgálja, mégis reménykednek abban, sikerül konszenzusra jutniuk. Annál is inkább, mivel „ez az iparág közös érdeke”. BJA

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.