Tegnap átadták a magyarországi és a romániai gázhálózatot öszszekötő, 109 kilométer hosszú Szeged–Arad gázvezetéket. A beruházás magyarországi szakasza 33,3 millió euróba, azaz 9 milliárd forintba került. A térségi, ezenfelül az uniós gázbiztonságot is szolgáló projektet az EU 17 millió euróval támogatta. „Egész Közép-Európa várta ezt az eseményt” – mondta a Mol Nyrt. elnök-vezérigazgatója az átadóünnepségen. Hernádi Zsolt emlékeztetett, hogy 15 év óta ez az első olyan összeköttetés a magyar gázrendszer és valamely szomszédos ország gázrendszere között, amely elősegíti Magyarország gázimportjának diverzifikálását. (Az Ausztria felőli importot lehetővé tévő HAG vezetéket 1995-ben adták át.) A Szeged–Arad vezetéket várhatóan még az idén követi a horvátországi összeköttetés átadása, és folyik a szlovéniai interkonnektor előkészítése is.
A Szeged–Arad vezeték induló napi kapacitása 8 millió köbméter, ez szükség esetén napi 12 millió köbméterre emelhető. (Ez éves szinten 3 milliárd, illetve 4,5 milliárd köbméteres kapacitást jelent.) „A kapacitások mintegy felét már lekötötte öt olyan kereskedő, amely Romániába kíván exportálni” – mondta lapunknak Zsuga János, a hazai gázrendszerért felelős FGSZ Zrt. vezérigazgatója.
Az ünnepségen Orbán Viktor miniszterelnök a beruházás, valamint a román–magyar együttműködés politikai és stratégiai súlyáról szólt, hangsúlyozva, hogy mindez uniós érdek is. Hasonlóan vélekedett Emil Boc román miniszterelnök is. „Románia számára elsőrendű fontosságú a szomszédos országokkal való gázvezetéki összeköttetések megteremtése. Ennek kapcsán beszélt a térségben épülő gázháló, a Nabucco gázvezetékprojekt és az AGRI fontosságáról is, s üdvözölte, hogy Magyarország csatlakozna az AGRI-hoz is, amelynél a fő feladat most a finanszírozás megszervezése.
Günther Oettinger uniós energiaügyi biztos emlékeztetett, hogy az EU-ban 8 hónapja 2,3 milliárd eurót különítettek el a mostanihoz hasonló projektek támogatására, s hogy a megvalósítás során ezekbe a vállalkozásokba 22 milliárd eurónyi magántőkét sikerült bevonni. Novemberben terjesztik elő az EU következő két évtizedre vonatkozó energiainfrastruktúra-csomagját.
A fenti mellett az FGSZ több nagynyomású interkonnektor létesítésén is dolgozik. Új, ukrajnai vezetékét a múlt évben adta át, ennek révén a meglévő duplájára nőtt az Ukrajna felőli importlehetőségünk. Az említett horvátországi közel 300 kilométeres lesz, a Városföld és Slobodnica közötti cső üzembe helyezése 2011 első negyedére várható. A beruházásban a horvátországi Plinacro az FGSZ partnere. A projekt során két nemzetközi mérőállomást is kell telepíteni. A Krk szigeti cseppfolyósgáz-kikötő megépülte után a magyar–horvát vezetéken importálni is lehet majd gázt Horvátország felől. „A magyar–szlovén gázvezetéki kapcsolat megvalósíthatósági tanulmánya az év végére készülhet el, a szlovákiaira kiírt, de a kis érdeklődés miatt érvénytelenített tendert viszont hamarosan megismételjük” – válaszolt lapunknak Zsuga János. Ha a második kapacitáslekötési pályázat sem hozza a várt eredményt, akkor az FGSZ kérni fogja a Magyar Energia Hivatalt, hogy olyan konstrukcióban épülhessen meg a beruházás, hogy annak költségei megjelenhessenek a gázárakban. A projektet az
Európai Unió 30 millió euróval támogatná. A gázszállításnak az eredeti tervek szerint 2013 elején kellene megindulnia a 115 kilométer hosszú, kétirányú szállításra is alkalmas, évi ötmilliárd köbméter kapacitású vezetéken. A cső magyarországi szakasza 94, a szlovákiai 21 kilométer lenne.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.