Ha törvényi szabályozással idejében sikerült volna az ingatlanbecslést megfelelő szakmai képzéshez-minősítéshez kötni, elkerülhetők lettek volna a nagy botrányok – mondta lapunknak Baross Pál, a Royal Institution of Chartered Surveyors (RICS) nemzetközi ingatlanbecslő szervezet magyarországi elnöke, aki az ingatlanszakmáért végzett munkájáért a napokban vette át a Portfolio.hu REsource Property Awards életműdíját. Szerinte már Magyarországon is rendelkezésre áll az az ingatlanos szaktudás, amellyel megakadályozható lenne, hogy visszaéljenek az állami-önkormányzati ingatlan vagyonnal, a baj azzal van, akinek nem érdeke egy ingatlanügyletet transzparenssé tenni, s törvényi kötelezettség nélkül nyilván soha nem is teszi.
„A rendszerváltás előtt nem képeztek ingatlanbecslőket Magyarországon, utána pedig sokan csupán érettségit kívánó tanfolyamokon sajátították el a szakma alapjait” – hangsúlyozta Baross Pál. Az értékbecslői piacon nekik megvan a maguk helye: a lakáshitelezésben a biztosítékként szolgáló jelzálog értékbecslésére az ő kompetenciájuk is elegendő.
Az értékbecslések értékének legnagyobb részét azonban a cégek mérlegéhez szükséges eszközállomány-becslés adja. Ez utóbbi Baross szerint már olyan szaktudást kíván, amelynek előfeltétele az egyetemi diploma és a többéves szakmai gyakorlat. „És akkor még nem esett szó az ingatlanbecslői kompetencia csúcsát igénylő befektetési ingatlanok piaci árának meghatározásáról” – ehhez Baross szerint RICS-tagság, illetve képzés szükséges. Ennek jogszabályi rendezése az ingatlanpiaci transzparenciát is lényegesen javítaná. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.