BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Új igények és megoldások

A kis cégeket célozza irodájával az RE Project Development

Nyomasztó irodai túlkínálat és az egyre keményedő projektfinanszírozási kondíciók közepette a Raiffeisen Evolution (RE) magyar leányvállalata, az RE Project Development óriási bériroda-komplexum fejlesztésére készül a Kerepesi útnak az Arena Plaza és az Arena Corner közötti szakaszán. „A javuló gazdasági kilátások nyomán a jövőre kezdődő első ütemet 30 ezer négyzetméteresre tervezzük” – mondta Rudolf Riedl, az RE Project Development Kft. ügyvezető igazgatója. Az RE csapata egyébként még a válság előtt fogott projekt-előkészítésbe, a kivitelezést a krízis végére tervezik. „Azt szeretnénk, ha az irodaházat a fellendülés első jeleként adhatnánk át” – nyilatkozott lapunknak az ügyvezető igazgató.

Az RE előrejelzése szerint a válság után a korábbinál lassabb fejlődésre kell felkészülni, ebben azonban lényeges szerepet kaphatnak a magyar kis- és középvállalkozások. Az ő irodabérleti szempontjaik között a fő helyen a költséghatékonyság áll, ezt követi az infrastruktúra – elsősorban a közlekedés – minősége, ráadásul az irodáktól elvárják, hogy működésük gazdaságos, egyszersmind környezetileg fenntartható legyen. „A kis- és középvállalkozói réteg eddig költségtakarékosságból a B kategóriás irodaházakat részesítette előnyben; mi majdnem ezek árszínvonalán kívánunk a kor követelményeinek megfelelő A kategóriájú irodákat építeni” – magyarázta Rudolf Riedl. A Kerepesi úti projekt egy átfogóbb koncepcióba illeszkedik: a B kategóriás díjszabású, A kategóriás szolgáltatásokat nyújtó zöldirodával valójában egy új terméket, úgynevezett „Econogy-ingatlant” vezet be a piacra az RE.

Az Econogy üzleti modell különös odafigyelést igényel Rudolf Riedl szerint: a projekthiteltől az építési telek kiválasztásán át az építészeti megoldásokig egyszerre kell tekintettel lenni a minőségre és a versenyképes árra. „Márpedig a mostani törékeny irodapiaci helyzetben a fejlesztőnek nem szabad hibákat elkövetnie” – figyelmeztetett az igazgató. Az RE túl van a Kerepesi út–Asztalos Sándor út–Stróbl Alajos utca határolta telek megvásárlásán, ahol a projekt mindhárom fázisának befejezése nyomán 70 ezer négyzetméternyi irodát kínálnak majd, 1300 férőhelyes parkolóval egyetemben. A banki finanszírozásban arra törekednek, hogy 20-25 százalék körül tartsák a saját tőke arányát. Az irodák havi bérleti díját négyzetméterenként 10-11 euróra tervezik, a fajlagos működési költségét pedig körülbelül 3,5-3,6 euróra taksálják, ezt a szakértők még a modern A kategóriás irodák mezőnyében is kimagaslónak tartják.

Mindezt a társaság környezettudatos tervezéssel és kivitelezéssel kívánja elérni. „Az irodakomplexum melegvíz-ellátását például termális napkollektorok segítségével kívánjuk biztosítani” – említett egy sajátos megoldást Rudolf Riedl. A környezettudatos fejlesztést-kivitelezést külső intézménnyel is minősíttetni akarják, erre a Deutsche Gesellschaft für Nachhaltige Immobilienwirtschaftot (DGNI) kérik fel.

Az RE-t 2003-ban a Raiffeisen Zentralbank és a Raiffeisen Holding mellett a Strabag SE és az Uniqa alapította, fejlesztői tevékenységüket mindmáig a Raiffeisen Bank Zrt.-től függetlenül végzik. Legutóbbi budapesti fejlesztésük a két REsidence irodaház volt a Vízivárosban (II. kerület) és a Rumbach Center a VII. kerületben. ZsA

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.