Az óránként 20 köbméternél többet lekötő, volt EMFESZ ügyfeleket ezentúl a Mol Energiakereskedő láthatja el, tudta meg a Világgazdaság Online. A tegnap este fél kilenc után a Magyar Energia Hivatalban (MEH) lebonyolított licit résztvevői az ajánlatadások előrehaladtával egyre kockázatosabbnak látták olyan ügyfélkörre pályázni, amelyről nem tudják például, hogy milyen a számlafizetési hajlandósága, így rövid időn belül kiszálltak a versenyből, amelyben csak a Mol maradt.
Ismert, hogy a MEH a törvény előírását követve kért be kötelező ajánlatokat az arra alkalmas gázkereskedőktől az EMFESZ korábbi ügyfelei ellátására. az EMFESZ ugyanis nem képes gázt szállítani vevőinek, ezért be kellett vonni a gázkerskedői engedélyét.
Információink szerint a MEH olyan hamar közzéteszi az EMFESZ ügyfelei ellátására vonatkozó döntését, amilyen hamar csak lehet, akár tehát már már ma. Mint a Világgazdaság Online vasárnap este beszámolt, az óránként 20 köbméter alatti EMFESZ ügyfelekre, vagyis az egyetemes szolgáltaltásra jogosult, jórészt lakossági felhasználók ellátásáról tegnap este fél nyolcra sikerült megállapodni a MEH-ben az egyetemes szolgáltatókkal.
Eszerint a Tigáz láthatja el a Főgáz területén lévő EMFESZ ügyfeleket, mégpedig olcsóbban, mint azt az EMFESZ tette, a Főgáz viszont a Tigáz területén lévőkre adott a Tigáznál kedvezőbb ajánlatot. Az E.On ugyanazt az egyetemes piaci ajánlatot adta a saját területén lévő, volt EMFESZ-eseknek és ezzel befutó lett. (Az országban az E.Oné a legalacsonyabb, egyetemes piaci ár.) A GdF Suez is a saját korábbi ügyfeleit kapta vissza, nem tudni, milyen ajálattal.
Mint arról beszámoltunk, a MEH január 13-i hatállyal 90 napra felfüggesztette az EMFESZ Kft. gázkereskedelmi engedélyét, mert a társaság nem tudja ellátni ügyfeleit. „A Földgázszállító Zrt. (FGSZ) kedd reggel 6 órától nem szállít gázt az EMFESZ-nek, mert az jelentős, részben már lejárt tartozást halmozott fel cégünkkel szemben” – mondta lapunknak az FGSZ vezérigazgatója. Zsuga János tovább tárgyal a tartozás rendezéséről, a felhasználók gázellátása most és később is biztosított.
A tartozás nagyságát Zsuga János nem fedte fel, más forrásból 6,5 milliárd forintot hallottunk. További 2,2 milliárd forintjába került a hazai gázipar egészének az, hogy az EMFESZ-nek már december utolsó hetében sem volt pénze gázt vásárolni ezért ügyfeleit a gázrendszer nyomása fenntartását célzó, úgynevezett kiegyenlítő gázból szolgálta ki. Ennek árát úgy teremtette elő a Keler elszámolóház hogy lehívta a gázkereskedelmi rendszer tagjainak bankgaranciáját.
Az FGSZ vesztesége a fenti MEH-döntés ellenére is tovább nő, mert még néhány napig a piacnál 20-30 százalékkal drágább kiegyenlítő gázból kell kiszolgálni az EMFESZ ügyfeleit, de ezt a 20-30 százalékos felárat nem lehet a bankgaranciákból kifizetni.
Közben állásfoglalást tett közzé a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM), melyben állítja, hogy a földgáz ára éves szinten nem emelkedik a minisztérium hivatalos kommunikációjában már elmondottaknál nagyobb mértékben, a háztartások 66%-a esetében pedig egyáltalán nem, vagy csak 1% körüli áremelkedés várható. A legtöbbet fogyasztók esetében is csupán 10% körüli emelkedésre lehet számítani, hiszen minden fogyasztó jogosult 1200m3-ig az alacsonyabb gázdíjra.
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium által kommunikált sávhatárok és árváltozási arányok a Magyar Energia Hivatal adatsorát alapulva véve készültek. A Magyar Energia Hivatal (MEH), mint minden esetben, a sávos árrendszer kialakításánál is az egyetemes szolgáltatók adatszolgáltatására támaszkodott. A MEH által használt egyetemes szolgáltatói adatok hivatalosak és a teljes 20 m3/h alatti fogyasztói kategóriára érvényes országos átlagot tükrözik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.