A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) elnöke az MR1-Kossuth Rádiónak nyilatkozva azt mondta: sok külföldi támadás összemosta a médiatörvényt a válságadókkal, a bankadóval és a magánnyugdíjpénztárak ügyével. Az MR1-Kossuth Rádió honlapján olvasható összefoglaló szerint Szalai Annamária arra számít, hogy elcsitulnak a médiatörvény körüli viták. Kifejtette, a médiatörvény európai vitája során megmutatkozott, hogy az európai politikában sem feltétlenül a tények, hanem "hátsó érdekek" befolyásolják a pártokat.
Emlékeztetett arra: 2009 végén "attól volt hangos az ország", hogy a washingtoni kongresszus határozatban ítélte el az Országos Rádió- és Televízió Testületet, mondván, szabálytalanul bonyolított le egy frekvenciapályázatot. Aztán kiderült, hogy az indítványozó kongresszusi képviselő kampányát a Sláger rádió tulajdonosa támogatta - tette hozzá, megjegyezve: hamarosan ez a vita is elcsitult.
A médiahatóság elnöke közölte: szívesen fogad minden, a médiatörvényről szóló kritikát, ugyanakkor meggyőződése, hogy a jogszabály megfelel az európai uniós irányelveknek. Hozzátette: a jogalkalmazásba be akarják vonni a szabályozás érintettjeit is, és azt szeretnék, hogy azok ne ellenséget, hanem partnert lássanak a médiahatóságban.
A FAZ szerint nem fogják a médiatörvényt mereven alkalmazni
Orbán Viktorról és a magyar médiatörvényről készített hosszabb összeállítást a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung című német hetilap, a FAZ vasárnapi kiadása. Az Orbán kísérlete a szellemi-erkölcsi fordulatra című cikkben a szerző, a konzervatív hetilap rovatvezetője kiemeli, hogy a magyar médiatörvényt sok bírálat éri. A budapesti kormány azonban óvakodni fog annak merev alkalmazásától, már csak azért is, mert a következő választást is meg akarja nyerni.
Georg Paul Hefty a szigorú médiatörvény kapcsán úgy véli: "Orbán helyesnek tartja, hogy bizonyos szabályoknak vesse alá a médiát, ezáltal például a gyerekei anélkül olvashatnak sportújságokat, hogy állandóan képes párkereső hirdetésekbe ütközne a tekintetük."
A szerző szerint a médiatörvényt népszerűtlen lenne mereven alkalmazni. "Az állam, ha okos, olyan beavatkozásokra fog szorítkozni, amelyeket az olvasók és a nézők indokoltnak tartanak; ugyanis sem a kormány, sem a sok Fidesz-képviselő nem akarja veszélybe sodorni újraválasztását. [...] Ha a lakosságnak kételyei támadnának arról, hogy felvilágosítást kap-e a médiában a magas energiaárak valódi okairól vagy élelmiszerbotrányokról, az ártani fog Orbánnak, és csökkenteni fogja újraválasztási esélyeit"
"... Az országnak szellemi-erkölcsi fordulatra van szüksége - mutat rá a hetilap cikkírója. - Nem azért, mert a helyzet összességében elviselhetetlen volna, hanem mert a hangulat sokszorosan rosszabb a helyzetnél. Magyarország legfőbb nehézségei mentális jellegűek. [...] A polgárok különösen erős nagyítón keresztül nézik a gyenge pontokat, ám azok megítélésekor nem tudják, mely torzulások írhatók a valóság és melyek a nagyító számlájára."
Hefty emlékeztet arra, hogy Orbán Viktor a példaképének tekinti Helmut Kohlt. "A testalkatra nagyon is különböző két férfiban közös vonás a hatalom víziószerű akarása és a berzenkedés a kihasználatlan alkalmakkal szemben. Kancellársága kezdetén Kohl szükségesnek tartotta a ''szellemi-erkölcsi fordulatot'', és hiányosságokban bővelkedő hazájára Orbán is a gondolkodás és a cselekvés mindent átfogó megváltoztatását akarja rákényszeríteni.
Szólt a jogszabályban meghatározott bírságokról is, kiemelve, hogy a korábbi médiatörvény bizonyos esetekben súlyosabb szankciókat tett lehetővé, így például az új szabályozásban a csatornák elsötétítésének lehetséges időtartamát lerövidítették.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.