BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az évtized legrosszabb üzlete: tulajdonost cserélt a híres lemezkiadó

A pénzügyi válság miatt komoly veszteségeket könyvelt el, most azonban a szórakoztatóiparban bővít az Egyesült Államok egyik legnagyobb bankja. A Citigroup, mint a legnagyobb hitelező megszerezte a z EMI lemezkiadó tulajdonjogát. A BBC szerint az ügylet az évtized legrosszabb üzlete.

A Citigroup már 2007-ben megpróbálta megvásárolni a céget a Terra Firma kockázati tőkebefektető társaságért. Az EMI-ért kínált 4,2 milliárd dollárt, de az ügylet kudarcba fulladt. Mivel a több népszerű zenész és együttes – mint Lily Allen, The Beatles, Coldplay - lemezét is kiadó vállalat nem tudta fizetni a Citinél felvett kölcsönt a bank átvette a vállalat tulajdonjogát. Az üzletmenet továbbra is a jelenlegi menedzsment kezében folyik tovább, a cég vezetősége egyébként teljesen független a korábbi tulajdonostól.

A Citigroup tervei szerint eladja a lemezkiadót, a piaci találgatások szerint az egyik versenytárs – a Warner Music - lehet a potenciális vevő. Az EMI nyomtatott termékek kiadásával foglalkozó üzletágát egy kockázati tőkebefektető, a KKR szerezheti meg.

Az ügylettel a Citigroup 3,4 milliárd-ról 1,2 milliárd fontra csökkentette az érintett kintlévőségét, ami azt jelenti, hogy 2,2 milliárd fontot vesztett az EMI-n. A BBC szerint az EMI tulajdonosváltása úgy fog bekerülni a vállalati történelembe, mint az évtized legrosszabb üzlete. Egy közleményben a Terra Firma közölte, örvendetes, hogy csökkent az EMI hitelállománya a Citivel történt megegyezés után.

Az EMI-t 1931-ben alapították, az angol Columbia Graphophone Company és a Gramophone Company egyesülésével jött létre, s a kezdetektől fogva hanglejárszó berendezéseket gyártott. A Warner Music Group-pal 2005 óta folytatnak tárgyalást egy lehetséges egyesülésről.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.