Több mint százmillió forintos beruházásból elindult a Syma Kongresszusi Központ fejlesztésének első szakasza, amely márciusban fejeződhet be, és amely a C csarnok átépítését és felújítását foglalja magában – mondta a Világgazdaságnak Szántó András, a Syma Sport- és Rendezvényközpont ügyvezető igazgatója. A saját forrásból finanszírozott fejlesztés által a csarnokot egy 1500-2000 fő befogadására alkalmas, nemzetközi színvonalú kongresszusi központtá alakítják át. Az átépítés által a Syma területén belül szükség esetén összesen 15 szekciótermet lehet majd elkülöníteni hangszigetelt falak, illetve álmennyezet segítségével.
Az új létesítmény megnyitását követően az európai uniós elnökség szakmai rendezvé-
nyeinek egyik helyszíne is lesz. Az igazgató közlése szerint emellett vannak már aláírt szerződéseik, melyek alapján több ezer fős konferenciáknak, például orvosi vagy bankárkongresszusnak szolgálnak helyszínül. „A csarnok multifunkciós marad, így a továbbiakban is bármilyen esemény megrendezésére alkalmas lesz” – tette hozzá Szántó András.
A beruházás második szakaszát, amely egy négy-ötezer fős befogadóképességű központ létrehozását szolgálná, és amelynek legalább 25 év lenne a megtérülési ideje, már évekkel ezelőtt szerették volna megvalósítani. Mint azt lapunk kérdésére Szántó András elmondta: megpályázták és meg is nyerték a tavaly januárban közzétett egymilliárd forintos pályázatot – ezt egy több ezer fős konferencia-központ megvalósítására írta ki a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség –, azonban nem tudták elindítani a beruházást, mert nem sikerült banki finanszírozást szerezniük. Emellett az állam – mint a terület tulajdonosa – hozzájárulása sem érkezett meg a projekthez. Most abban bíznak, hogy az Új Széchenyi-tervvel uniós források is megnyílhatnak előttük, és végre a szükséges állami nyilatkozatot is megkaphatják.
A teljes beruházás egyébként 6-7 milliárd forintba kerülne, és mintegy másfél év alatt készülhetne el. „Ha azonban nem kapunk külső segítséget, akkor is mindent elkövetünk, hogy a jelenlegi rendezvényközpontot átalakítsuk nagy befogadóképességű nemzetközi kongresszusi központtá, ahol már a jelenlegi adottságaink között az A csarnokban be tudunk fogadni akár hétezer fős kongresszusokat is.
Mindezt úgy, hogy mellette egy fedél alatt most is van területünk a kongresszusokat kísérő kiállításokra és cateringre. Sokkal kulturáltabb lenne azonban, ha a jelenleg is érvényes építési engedélyben szereplő kongresszusi központ terve teljességgel megvalósulna” – véli Szántó András. NM
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.