Februárban összesen 1365 új álláshelyet jelentettek be a munkáltatók, az előző havinál 73,4 százalékkal többet, az egy évvel korábbinak pedig több mint háromszorosát. A KSH foglalkoztatási mutatói is javulást mutatnak, ugyanakkor még mindig igen magas, 9,4 százalékos volt 2010 végén az állástalanság szintje, még ha kedvezőbb volt is valamelyest az országos átlagnál. A jövedelemtermelő képesség visszaesett, még mindig sok cég válik működésképtelenné, főként az építőiparban. A nemrég csődöt jelentett Cerbona is igen érzékeny veszteség a megye számára, mivel olyan nagyvállalatról van szó, amely meghatározó volt az élelmiszeriparban.
Fejér az ország legjobban teljesítő megyéje, a gazdaság szerkezetével mégsem elégedettek a gazdasági szereplők – mondta el lapunknak Radetzky Jenő, a Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamara (FMKIK) elnöke. A 90-es évek elején nagy fejlődést hoztak ugyan a betelepülő multinacionális cégek, de a kizárólag bérmunkára épülő gazdasági szerkezet nem lehet végcél – szögezte le a szakember. Hozzátette: az elmúlt évek gazdasági válsága az átlagnál is rosszabbul érintette a megyét, mivel a térség a globális gazdaságnak a legjobban kitett területek egyike.
A strukturális gondok kezelésére a kis- és középvállalkozásoknak is lehetőséget biztosító kitörési pontokat fogalmazott meg a kamara. A megye három straté-giai területre építhet Radetzky Jenő szerint a jövőben. Ezek közül az első az alternatív megújuló erőforrások kihasználása, különös tekintettel arra, hogy a megyében igen nagy a napsütéses órák száma, s ez alkalmassá tenné a területet a napenergia hasznosítására, illetve az ehhez kapcsolódó berendezések gyártására. Központi elhelyezkedéséből adódóan a megye alkalmas logisztikai központok létesítésére, ez szintén kiugrási pont lehet a helyi gazdaság számára. Mindezek mellett a mezőgazdaság és az arra épülő élelmiszeripar is hagyományosan fontos szegmense a Fejér megyei gazdasági életnek. Ezek mellett lényegesnek tartja a kamara első embere a meglévő autóipari és elektronikai beszállítói rendszerek fenntartását is. Emellett reménykednek abban, hogy egy nagyobb külföldi befektető is érkezik hamarosan, ám a fő célkitűzés, hogy a magyar tulajdonú vállalkozások erősödjenek meg.
A megyeszékhely, Székesfehérvár és a térség egyedülálló módon versenyképességi megállapodást kötött az önkormányzattal, és együttesen próbálnak eredményt elérni – emelte ki Radetzky Jenő. Most zajlik egy kutatás keretében a megye gazdaságának a felmérése a kiemelt indikátorok mentén, ezek például a különböző termelési mutatók, a kutatás-fejlesztés indikátorai, a szakképzett munkaerő aránya, illetve az exportképesség.
Az Új Széchenyi-tervhez kapcsolódóan információs és technikai jellegű szolgáltatásokkal segíti a kamara a vállalkozásokat, hogy a pályázati lehetőségeket minél hatékonyabban kihasználhassák. Radetzky Jenő amellett, hogy ezt és a szorosan kapcsolódó Széll Kálmán-tervet fontosnak tartja a gazdaság versenyképessé tétele szempontjából, úgy vélekedik, hogy egy Wekerle Sándor-tervet is kellene indítani. Míg ugyanis Széchenyi a hitel szerepét hangsúlyozta, addig Széll az adósság leépítését, ugyanakkor a Fejér megyéből származó Wekerle a millenniumi ünnephez kapcsolódó beruházásokkal európai szinten is jelentős fejlesztést vitt véghez. Most ugyanerre lenne szükség a kitöréshez, amellett, hogy a pénzügyi egyensúly és a finanszírozás helyreállítása is kiemelten fontos.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.