A bérleti díjak átlagosan 1,2 százalékkal csökkentek világszerte. Hasonló mértékű visszaesés volt jellemző Amerikában és az EMEA régióban egyaránt.
A tanulmány alapján - mely a bérleti díjak és bérlői költségek változásait elemzi 53 országban- elmondható, hogy Jakarta, Peking és Szingapúr nagyon jó teljesítményt nyújtottak 2010-ben. A világ legdrágább ipari ingatlan helyszíneinek rangsorolásában Szingapúr a tizenkilencedik helyről a negyedik helyre ugrott előre, a bérleti díjak 14,9 százalékos növekedésének köszönhetően. A bérleti díjak az indonéziai Jakarta és peremterületei esetében 21,7 százalékkal, míg Pekingben 17,5 százalékkal emelkedtek.
A londoni Heathrow repülőtér körüli terület tíz év után is megőrizte vezető pozícióját a 235 euró/négyzetméter éves összes bérlői költséggel. Tokió a rangsor második helyén maradt (183 euró/ négyzetméter/év) és Genf (164 euró/ négyzetméter/év) a tavalyi negyedikről a harmadik helyre lépett előre.
Toby Dodd, a Cushman & Wakefield szingapúri irodájának ügyvezetője szerint a javulást főleg a gyártó szektor fellendülése hozta, mivel a gyárak piaci részesedésük növelésével vezető szerepet akarnak betölteni a gazdasági fellendülésben. Más szektorból is megjelenik a piacon a gyártócsarnokok iránti kereslet, így például a kiskereskedők az ipari ingatlanokban kiváló lehetőséget látnak arra, hogy egyes gyártási funkció beiktatásával költséget csökkentsenek.”
Néhány kivételtől eltekintve a legtöbb elsőrangú ipari ingatlan újból aktivitást mutat – tette hozzá Jim Dieter, a Cushman & Wakefield Egyesült Államok ipari ingatlanokkal foglalkozó üzletágának alelnöke. Ez főként arra vezethető vissza, hogy a termelési hozamok pozitív eredményeket mutatnak; Észak-Amerika import és export tevékenysége évről évre jelentősen növekszik; valamint a bérleti díjak a legtöbb piacon stabilizálódtak – csak néhány piac mutat kisebb fellendülést a négy évig tartó csökkenést vagy stagnáló alacsony szintet követően.
Az új fejlesztések csekély mértéke alacsony szinten tartja a bérleti díjakat, ami elősegíti a már átadott ingatlanok piaci hasznosítását - folytatta Jim Dieter - A vállalatok átrendezik meglévő készleteiket és sokak megtakarításokat eszközölnek jövőbeni növekedésük érdekében. Mindent összevetve a nemzetközi ipari ingatlanpiacot óvatos magabiztosság jellemzi.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.