A BIF szakértői a szerződésekben szereplő árak alapján fajlagos négyzetméterre eső árakat képeztek, amely alapján az látható, hogy a telkek árai a válságig jellemzően emelkedtek, majd megtorpant a növekedés, s 2010-re csaknem a 2006-os szintre estek vissza. Budapest népszerű kerületeiben az árak ugyanakkor továbbra is tartják magukat.
A felmérésből kiderül, a családi ház építése iránti érdeklődés nagyobb, mint az újlakás-vásárlási kedv, a visszaesés a telektranzakciók számát tekintve mégis sokkal meredekebb, mint a közismerten nehéz napokat élő újlakás-piac esetében. „Az ellentmondást nem a vásárlóerő csökkenése, sokkal inkább a minőségi kínálat hiánya okozza” – állítja Angel Gábor, a BIF Nyrt. vezérigazgatója. A tapasztalatok szerint leginkább a 800–1000 négyzetméteres telkeket keresik. Fontos szempont a választásnál a környezet minősége, rendezettsége, mennyire ellátott közművel, van-e aszfaltút.
A teljes budapesti telekpiac forgalmának mintegy 10 százalékát adó III. kerület például rendkívül kedvelt, árai stabilak, de népszerűsége ellenére a tranzakciók száma csökken. Látszólag ugyanis nagy a bőség, a nyilvánosan hozzáférhető eladói hirdetések száma a 2010. év tranzakciószámának több mint az ötvenszerese, mégis hiányzik a színvonalas telkek kínálata. A felmérés szerint nagyon leszűkült a minőségi beépíthető ingatlanok piaca, ezért sok vevő várja az alkalmat, hogy olyan területet találjon, ahol jó paraméterekkel vásárolhat. „A kereslet a minőségi fejlesztéseket preferálja, így új lendületet adhat a piacnak a Budapest belterületén található, mégis zöldövezeti, megfelelő alapterületű, minőségi telkek fejlesztése” – teszi hozzá a szakember.
Az építkezni akarók, családi házra vágyók jelentős része a nívós fővárosi telkek kínálatának csökkenése miatt az elmúlt tíz évben az agglomerációban keresett és talált megoldást. Azon települések, amelyek az elmúlt években vonzó betelepülési feltételeket kínáltak, nem szenvedtek el látványos visszaesést (például Üröm és Csömör). A családok azonban egyre inkább keresik a Budapesten belüli lakóövezeteket is.
Az Otthon Centrum legfrissebb Lakáspiaci Monitorában megjegyzi, a telekpiac mindig együtt mozog az ingatlanfejlesztésekkel, így a nagy lakásszámú lakóparkfejlesztések szinte teljes leállásával az ilyen projektekre alkalmas telkek piaca is áll. Az ingatlanforgalmazó hálózat elemzői szerint a határt nagyjából az 50 lakásos fejlesztéseknél lehet meghúzni, így ennél nagyobb lakásszámú beruházásra alkalmas területek adásvételére szinte nincs is példa. A jelentősen beszűkült piacon főleg a 2-8 lakásos fejlesztésekre alkalmas telkek cserélnek gazdát. Ezeket a fejlesztők általában saját tőkéből vásárolják, s jobbára maga az építkezés is önerőből zajlik. A telekpiac szempontjából azonban jó hír, hogy nem várható az árak további esése, bár a kisszámú tranzakció főleg a soklakásos fejlesztésekre alkalmas területek értékesítését nehezíti meg.
A befektetők sem túl élénkek
Az Otthon Centrum félévente megjelenő elemzése alapján a befektetői piacon sem tapasztalható jelentős élénkülés. A hazai mellett most már nyomokban érezhető némi külföldi aktivitás, de ez főleg információgyűjtésre, puhatolózásra irányul. A telekpiaci tranzakciók elmaradása mögött továbbra is a kivárás, illetve a kereslet és a kínálat eltérő árelképzelései állnak. Budapesten jelenleg nem ritka, hogy a vevő egy beépíthető négyzetméterre eső 25 000 forintos telekár-elképzelésével az eladó 50 000 forintos eladási ára áll szemben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.