A legtöbb európai térség megszenvedte a három éve tartó recessziót, de vannak olyan helyek, amelyeket alig érintett a gazdasági visszaesés. A szerencsések közé tartozik Monte-Carlo, Nizza, New York apró borvidéke, a Hampton, valamint London divatos központi negyede, a Knightsbridge. Ehhez a listához frissen csatlakozott a spanyol Baleár-szigetek, azon belül is a legnagyobb, Mallorca. Ezt spanyol ingatlanfejlesztők tapasztalataira alapozva állítják szakértők, ugyanis az elmúlt egy évben folyamatosan növekvő érdeklődést tapasztalnak a 3640 négyzetkilométer területű sziget nyaralóingatlan-piacán.
A számok valóban optimizmusra adnak okot: a helyi ingatlanregiszter kimutatása szerint a Fromenterát, Ibizát és Minorcát is magában foglaló szigetvilágban 45 százalékkal több adásvételi tranzakció volt tavaly, mint az előző évben. A tendenciát legjobban Mallorca lovagolta meg, s az árai ezt tükrözik is. A szigeten mérték a második legmagasabb árszintet Spanyolországban, átlagban 428 ezer eurót kérnek egy apartmanért. Jelenleg apartmanokat 200, sorházakat 300, önálló házakat pedig 500 ezer eurótól kínálnak gazdáik.
A piac felfutó teljesítménye azért is jó hír a befektetésben gondolkodóknak, mert a spanyol és azon belül a baleári ingatlanok komoly – több esetben közel 60 százalékos – viszszaesést szenvedtek el 2008 végén, illetve 2009 elején. Ennek megfelelően már egy kisebb mértékű áremelkedés is komoly hasznot hozhat az ingatlantulajdonosoknak.
„A lakáscélú ingatlanok (lakások, apartmanok, házak és villák a tengerparti üdülőrégiókban) piacát Mallorcán nagymértékben a külföldi vevők kereslete határozza meg. Itt többnyire olyan hagyományos országokból érkező vásárlókról van szó, mint Németország és Nagy-Britannia, de jelentős szerepet játszanak Közép- és Kelet-Európa országai is (Lengyelország, Magyarország, Csehország, Oroszország)” – mondta a Világgazdaságnak Bán Zoltán, a cseh székhelyű Rellox társaság magyarországi értékesítési menedzsere. Mallorca az invesztorok számára elsősorban biztonságos és megtérülő befektetési területnek számít. Az ingatlanok árai itt nem ingadoznak olyan mértékben, mint a szárazföldön: az elmúlt két évben stabilizálódtak, 2010 eleje óta pedig növekedés tapasztalható, illetve visszatérés a válság előtti időszak áraihoz. Ennek oka főleg a tartós kereslet a külföldi befektetők részéről – sorolja tapasztalatait a szakember.
A Rellox statisztikái szerint ennek megfelelően a magyarok körében is az egyik legkeresettebb tengerparti helyszín, ahol a legnagyobb érdeklődés a Palma de Mallorca várostól délnyugatra fekvő ingatlanok iránt mutatkozik, de jelentős más partvidékeken is, például Cala d’Oron és Pollencán is. Az árakról szólva Bán Zoltán megjegyezte: az új, 50 négyzetméteres apartmanok üdülés szempontjából vonzó helyen körülbelül 150 ezer eurónál kezdődnek, azonban nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy a végső ár nagyban függ a felszerelés színvonalától. A szigeten a legkeresettebbek az új ingatlanok, melyekből többet is értékesített a Rellox az elmúlt időszakban, 170–300 ezer euró közötti értékben.
Ingatlanvásárlás Mallorcán
Az ingatlanvásárlás feltételei a magyar természetes és jogi személyek számára ugyanolyanok, mint Spanyolország szárazföldi helyein, nincsenek jogi akadályok. Az ingatlan tulajdonjoga átruházásának feltétele a spanyol adószám (NIE) megszerzése. A birtokosi viszonyt az ingatlan tulajdonlásáról szóló közjegyzői okirat, az escritura de comp-raventa bizonyítja. Új ingatlan vásárlásakor a vevő (első tulajdonos) 7 százalék általános forgalmi adót fizet. Használt ingatlanok vásárlásakor a vevő ingatlanátruházási adót köteles leróni, melynek mértéke 6-7 százalék. A közjegyzői díjak és más átruházási illetékek az ingatlan vételárának körülbelül 3 százalékát teszik ki. Az ingatlanadó mértéke hozzávetőleg 0,7 százalék, amelyet a helyi önkormányzat adatbázisának táblázatai szerint számítanak ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.