BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A külföldieknek már tetszik a CET

Az egykori Közraktárak helyén megépült CET (Central European Time) közelgő nyitását az építész- és az ingatlanszakma is egyaránt várja már. A külföldi szakemberek máris lelkesen és lenyűgözve nyilatkoztak az épületről, másrészt a Budapesten eddig ismeretlen koncepciót dicsérték. Az még kérdés, hogy a nagyközönség mikor veheti igénybe a futurisztikus épületet, amely ötvözi a kultúra, a vendéglátás és a szórakoztatás funkcióját, a megnyitás ugyanis többször is csúszott.

Kíváncsiság, lelkesedés és nemzetközi példákkal való összehasonlítás jellemezte az Európai Építészpolitikai Fórum résztvevőinek CET-ben nemrég tett látogatását – számoltak be az épület blogján. A CET funkcióit első látásra pontosan felismerő és elismerő vélemények is azt sürgetik, hogy a viták helyett a CET tartalommal való megtöltése és sikeres működése legyen a város számára a legfontosabb, magyar és nemzetközi viszonylatban is.

„Rendkívül kíváncsi vagyok arra, hogyan állja ki ez a kísérlet az idő próbáját, és nagyon szívesen visszatérnék, hogy láthassam, hogyan töltik be ezt a teret az emberek” – mondta Tiina Valpola, a Finn Nemzeti Építészeti Tanács képviselője.

„Amikor először megpillantottam a CET-et, sokkal inkább egy szobor, mint egy épület benyomását keltette bennem, és ezzel rögtön le is nyűgözött. A bejárás során láttam, hogy az építtető minőségi anyagokkal dolgoztatott, ami szerintem biztosíték arra, hogy a kész épület sem okoz senkinek csalódást, és sikerül a megfelelő tartalommal megtölteni” – lelkesedett Lars-Christian Uhlig, az Építészet és Regionális Tervezés bonni Szövetségi Irodájától.

A berlini Szövetségi Közlekedési, Építésügyi és Városfejlesztési Minisztérium képviselőjét, Dr. Brenner Jánost sok szempontból a hamburgi kikötőnegyedre, a HafenCityre emlékeztette a CET, hiszen szerves egységet alkot a rakparttal. Azt is nagyszerűnek találta, hogy megmaradt működőképesen az az egység, amit egykor a sóház, a vásárcsarnok és a közraktárak alkottak.

„Az épületben az fogott meg leginkább, hogy amikor belépünk, nagyon szigorú, párhuzamos vonalvezetés fogad, majdhogynem rigid formákkal, amelyet a régi raktárépületek határoznak meg, ez azonban elvezet az új fémszerkezet kiöblösödő, szabad terébe, valóságos formai robbanással. Itt megállva jó befogadni a rengeteg fényt, és tényleg érezni, milyen ez a város” – mondta Angela Kovaceva építész, Marosvásárhelyről.

A vélemények közül a CET aktuális helyzetét és szerepét Rüta Leitanaité, a Litván Építészszövetség kreatív igazgatója foglalta össze a legjobban: számomra a CET legizgalmasabb része a tartalom. Az már most világos, hogy az épület építészeti szempontból, formailag igazi siker, de a nagy kérdés az, hogy sikerül-e olyan tartalommal megtölteni, ami valóban betölti a teret és idehozza az embereket. A CET sikeresen megteremti az egységet környezetével, és ideális helyen van, de akkor fog igazán működni, ha olyan kulturális programokat kínál, amelyek segítségével értéket teremt. Ilyen szempontból szerintem nem is a turistákat kell célközönségként kezelni, hanem elsősorban az itt élőket – mondta a szakember.

A megállapodás

A tulajdonos Fővárosi Önkormányzat megbízásából épülő komplexum nem csak építészeti megoldásait tekintve egyedi, hozzá hasonló PPP DBFO- (design, building, finance, operation) konstrukcióban sem készült még hazánkban fejlesztés. A DBFO kitétel arra utal, hogy a megrendelő közintézmény a tulajdonláson kívül sem a tervezés-kivitelezésbe, sem a finanszírozásba, sem pedig az épület működtetésébe nem folyik bele.

Jelen esetben a főváros csupán szolgáltatást vásárol meghatározott díjért a fejlesztő Porto Investment Kft.-től, vagyis a 31,5 millió eurós (8,5 milliárd forintos) projekt fejlesztésének-üzemeltetésének üzleti kockázatát a társaságnál hagyja. A 25 évre kötött PPP-szerződés első nyolc esztendejében ráadásul a szerződés a Porto Investment szolgáltatói díját a CET bérleti bevételeinek a függvényében állapítja meg. Megnyitását tavaly őszre tervezték, de azóta már többször is csúsztatták. A várható időponttal kapcsolatban konkrét információ nem áll rendelkezésre.

„A projektnek mindenképpen helye van Budapest kereskedelmi ingatlan piacán, ugyanis a CET-hez fogható koncepció még nincs a fővárosban sem” – mondta el a Világgazdaságnak Szabó Viktória, a kizárólagos bérbeadó ingatlan-tanácsadó, a Cushman & Wakefield budapesti irodájának kiskereskedelmi üzletágvezetője. Budapesten már most is nagyon sok hagyományos értelemben vett bevásárlóközpont van, ami már nem kell a piacnak – húzta alá a szakember. A projekt leginkább a londoni Covent Gardenhez hasonlítható, ahol a kultúra és a vendéglátás keveredik egymással. Ilyen szempontból a CET is – mind szolgáltatásaiban, mind elhelyezkedésében – teljes mértékben eltér egy szokványos és már-már unalmas plázától, mert megtalálható benne a szórakozás, a kultúra, valamint a vendéglátás is, így részben kereskedelmi egység, részben művészeti központként funkcionál majd. A létesítmény lokációjáról szólva Szabó Viktória elmondta: a Duna part belvároshoz közel eső részén a projekt könnyen elérhető távolságban van a budapesti lakosoknak és a turistáknak egyaránt.


A Covent Garden
A Covent Gardent tartják London egyik legvonzóbb bevásárló negyedének. A piac mellett rengeteg kávéház, bár és üzlet várja a vásárlókat. A Market Hall központi vásárcsarnokában főként kézműves árukat és használati cikkeket árusítanak (nemegyszer maga az iparművész).


A CET bérbeadását gyakorlatilag a válság kirobbanásakor, 2008-ban kezdték meg, így ennek megfelelően az azt követő időszakban nehézkesen is ment, de mostanra beindult az érdeklődés. A legkönnyebben az éttermi szolgáltatókkal sikerült megállapodni, a pár divat funkciójú üzletre nehezebb volt megtalálni a megfelelő bérlőt. A fejlesztés oldalán található információs tábla alapján a ház 12,5 ezer négyzetméternyi kiadható területéből már 65 százalékot le is kötöttek.
A bérlők felkutatásához is a fejlesztésnek megfelelő koncepcióval állt hozzá a Cushman & Wakefield. „Olyan bérlőket kerestünk, akik megfelelnek a kulturális-vendéglátói funkciónak” – mondta a szakember. A fókuszban hazai cégek voltak és vannak, a nemzetközi márkák bevonzása kevésbé fontos cél.

Jelen esetben a főváros csupán szolgáltatást vásárol meghatározott díjért a fejlesztő Porto Investment Kft.-től, vagyis a 31,5 millió eurós (8,5 milliárd forintos) projekt fejlesztésének-üzemeltetésének üzleti kockázatát a társaságnál hagyja. A 25 évre kötött PPP-szerződés első nyolc esztendejében ráadásul a szerződés a Porto Investment szolgáltatói díját a CET bérleti bevételeinek a függvényében állapítja meg. Megnyitását tavaly őszre tervezték, de azóta már többször is csúsztatták. A várható időponttal kapcsolatban konkrét információ nem áll rendelkezésre. A projekt Az új létesítmény összterülete megközelíti a 31 ezer négyzetmétert, amelyből kb. 12 500 négyzetméter lesz hasznosítható. A megfelelő hasznosítást egy a felszín alatt elhelyezkedő 250 parkolóhelyes mélygarázs fogja biztosítani.

A CET szíve a második emeleten 1050 főt befogadó, multifunkcionális terem, amelyet sokféle rendezvény kiszolgálására alkalmas, flexibilis technikával szerelnek fel. Egyik héten divatbemutatók és konferenciák, másik héten filmfesztivál, aztán koncertek válthatják egymást. A rendezvényteremből feljuthatunk a felette elhelyezkedő étterembe és az épület legmagasabb pontján kialakított tetőteraszra. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.