BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A Saabból is nagy darabot haraptak ki a kínaiak

Egy alig ismert kínai autógyár, a Hawtai Motor segíti ki a komoly pénzzavarba került Saabot.

A svéd márka tulajdonosa, a holland Spyker cég keddi közlése szerint a kínai autógyár 150 millió euróval száll be a vállalatba: 120 millió értékben közel 30 százalékos részesedést kap a Saabban, a fennmaradó 30 millió hitel. Ez lehetővé teszi, hogy a cég kifizesse beszállítóit, és újraindítsa az április 6. óta szünetelőben lévő gyártást. Maga a Spyker is szerzett némi pénzt a vállalat jelenlegi tulajdonosaitól, és további támogatást remél az Európai Beruházási Banktól is.

A Saab már a második nagy múltú svéd autógyár, amely kínai befolyás alá kerül: a Volvót a Geely csoport tavaly márciusban vásárolta meg az amerikai Fordtól.

A Spyker 2010 elején állapodott meg a Saab megvételéről. Összesen 74 millió dollárt fizetett a GM-nek, és 326 millió dollár értékű elsőbbségi Saab-részvényt bocsátott ki az amerikai cég számára.

A Spyker 2010-ben 32 ezernél is kevesebb Saab-gyártmányú autót értékesített, holott 50 ezerre számított. A társaság a gyenge üzletmenet hatására idén márciusra készpénzzavarba került, a rendezetlen számlák miatt pedig több beszállító felfüggesztette az együttműködést, az autógyártás így végül leállt.

A Hawtai terepjárókat és személyautókat gyárt: évente 350 ezer darabot, amit négy éven belül egymillióra tervez felfuttatni, s ezzel a kínai autópiac egyik meghatározó márkája kíván lenni.

A Saabot a kínai cég mellett a tulajdonos régi partnere, egy orosz üzletember mentheti meg. Vlagyimir Antonov orosz üzletember már korábban megkapta svéd hatóságok engedélyét arra, hogy 30 millió eurót fektessen be a bajba jutott Saab autógyártó cég anyavállalatába. Az orosz milliárdos egyébként már tavaly eladta a Saab tulajdonosában, a Spykerben szerzett részvényeit, ezzel a feltétellel vásárolhatta meg ugyanis a holland vállalat a Saabot a General Motorstól. A CIA szerint ugyanis az üzletember kapcsolatban áll az orosz maffiával. Antonov befektetését még jóvá kell hagynia a svéd kormánynak, és az Európai Befektetési Banknak, amely 400 millió eurót nyújtott a Saab feltámasztására. A svéd állam a hitel garantőreként komoly beleszólással bír az autógyártó sorsába.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.