„Alaptalanul támadják a hazai médiában a bioüzemanyag gyártást a mezőgazdasági árak felhajtásával. Jelenleg nincsenek is az országban olyan kapacitások, amelyeknek ilyen árfelhajtó hatása lehetne” – válaszolt a Világgazdaságnak a Magyar Bioetanol Szövetség elnöke. Héjj Demeter magyarázata szerint az éves átlagban 5 millió tonnás kukoricatermés mellett a hazai felhasználás évi 3-4 millió tonna, vagyis bőven maradnak tartalékok, s még több volt a két évvel ezelőtti, 9 millió tonnás csúcstermés idején.
Csakhogy e fölöslegnek az ország egyetlen nagy bioetanol gyártója, a Hungrana és a néhány kisebb gyártója csak a töredékét vásárolta fel, a többi exportra ment. Pedig ha kellő szabályozással a kukoricatöbbletből Magyarországon állítanának elő bioetanolt, azzal a kukorica exporténál háromszor nagyobb GDP-t állíthatnánk elő. Még akkor is jól járnánk, ha nem exportálnák a bioetanolt, mert olajimportot válthatnánk ki.
Jó út lehet a megoldás felé Héjj Demeter szerint a 2030-ig szóló, még véglegesítésre váró energiastratégia azon része, amely a multifunkcionális mezőgazdaság megteremtését tűzi ki célul. Számos szinergiát lehetne ugyanis kihasználni. A mezőgazdasági hulladékokat hasznosító biomassza alapú energiatermeléssel kertészeteket, de ipari létesítményeket, így bioetanol üzemeket is ki lehetne szolgálni, az utóbbinál a kukorica feldolgozásából visszamaradt törkölytakarmány pedig sertés és marhatelepeken hasznosítható.
A hazai törkölytakarmányból kinyert anyag, a DDGS értékét mutatja, hogy erős iránta a kínai és a japán érdeklődés. Mégis ésszerűbb lenne e visszamaradó anyagot exportálás helyett saját mezőgazdaságunkba visszatáplálni. (Sertéstenyésztésünk is a mélyponton van.) A mezőgazdaság és a hozzá kapcsolódó iparágak együttműködését megfelelő támogatási rendszerrel lehetne ösztönözni, például úgy, hogy az együttműködők nagyobb támogatást kapnának (mint a kapcsolt energiatermelésben – a szerk.). Mindenekelőtt azonban el kell dönteni, milyen irányba induljanak a fejlesztések.
Bármi is azonban az irány, a mezőgazdaság vízellátásáról a mostaninál jobban kellene gondoskodni. Egy gerinc öntözővezeték (és belvízelvezető csatorna) létesítését mindenképpen állami feladatnak tartja a szakember. Megfelelő öntözéssel es belvíz elvezetéssel egyenletesebb lenne az éves termésmennyiség alakulása.
Léphet maga a bioetanol ipar is, ha váltana a nem élelmiszeripari célú haszonnövények feldolgozására. Csakhogy hiába vásárolná meg a jó alapanyagnak számító cukorcirkot, ha azt senki sem termeszti, mert gyomnövénynek számít. Az egyéb növények hasznosítását célzó kutatásokat nincs, aki megfinanszírozza, hiszen az országban egyetlen nagy bioetanol gyártó működik. Jól jellemzi a működési környezet bizonytalanságát, hogy a 2006-ban bejelentett, 32 bioetanol üzemből egy sem épült meg.
Az agrárárak persze világszerte nőnek. „Csakhogy, ennek két olyan oka van, amelyeknek semmi köze az üzemanyaggyártáshoz” – mutatott rá a szakember. Az egyik a harmadik világ húsfogyasztásának megnövekedése, ami a takarmányigény erősödésével, egyúttal a takarmánynövények drágulásával jár. A másik a spekuláció. Már a válság előtti években is a spekulációs tőke kedvenc játékterének számítottak a nyersanyagpiacok. „A chicagói gabonatőzsdén például adott év alatt 43-szor annyi kukoricát adtak el, mint amennyit tényleges az országban felhasználtak” – hozott példát Héjj Demeter. Ráadásul akkor az összes kereslethez képest elenyésző, 1 százalék alatti volt a bioüzemanyag gyártás haszonnövény igénye Észak-Amerikában, azóta az arány nőtt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.