A hírt Norbert Röttgen környezetvédelmi miniszter jelentette be hétfőn kora reggel, a koalíciós pártok hosszas tanácskozása után. "A döntés végleges, az utolsó három nukleáris erőmű 2022-ben bezár" - közölte Rüttgen újságírókkal. Hozzátette: nem lesz felülvizsgálatra vonatkozó klauzula.
A fukusimai katasztrófát követően hét atomerőművet ideiglenesen bezártak, egyet pedig még jóval a fölrengés előtt leválasztottak a hálózatról. A kormánydöntés szerint a legöregebb nyolc üzemet többé nem indítják újra. 2021-ig további hat erőmű jut ugyanerre a sorsra, a fennmaradó három, legújabb atomerőmű pedig 2022-ben áll le – írja a Die Welt.
Az 50Hertz, a Tennet, az EnBW Transportnetze és az Amprion, amelyek a nagyfeszültségű kábelhálózatot üzemeltetik, a terv bejelentésekor arra emlékeztettek , hogy a rendszer már így is határterhelésen működik a téli hónapok alatt, amikor a napenergia csak kevéssé tud besegíteni. A szolgáltatók levelükben azt állították, hogy a szélcsendes téli napokon hosszabb áramszünetekre lehet majd számítani, főként a jelentős energiafogyasztást produkáló déli ipari régiókban. A Német Atomenergia Szövetség pedig az ellátási bizonytalanságok mellett a klímacélok meghiúsulására, a magasabb költségekre és a nagyobb importfüggőségre figyelmeztetett Merkel terve kapcsán.
A német energiavállalat, az RWE a hesseni szövetségi bíróságon keresetet nyújtott be a német állam ellen azután, hogy Angela Merkel elrendelte a hét legidősebb német atomerőmű leállítását. Az E.On, bár korábban tervezte, nem perli Németországot. Az RWE a német atomenergiáról szóló törvény 19-dik paragrafusára hivatkozik: „a kormánynak nincs semmiféle jogi eszköze arra, hogy leállítsa az erőművek működését”.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.