Július 1-től fix, de nem támogatott áron való áramátvételt, a kapcsoltenergia-bizonyítvány október 15-től való bevezetését, az ősztől javasolt, hőalapú energiatámogatás esetleges mellőzését javasolja egyebek között a Magyar Kapcsolt Energia Társaság (MKET) abban a csomagban, amelyet a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumnak (NFM) küldött el a napokban.
A javaslatcsomag összességében a hővel kapcsolt áramtermelés és kötelező áramátvétel (KÁT) július 1-jei megszűnése utáni szabályozás előkészítésében nyújtana segítséget. A munka sürgős, hiszen ha nem sikerül jól meghatározni a kapcsolt termelők KÁT nélküli fennmaradását garantáló feltételeket, sok településen veszélybe kerülhet a hőeállátás a következő fűtési idényben. A kapcsolt termelők ráadásul júliusig sem várhatnak, mert már május 15-től ismerniük kell az új szabályozást ahhoz, hogy megköthessék az új gázévre vonatkozó vásárlási szerződéseiket.
A minisztérium szerint három lépcső vezetne a fenntartható távhőárképzési rendszerig úgy, hogy kezelhető, kompromisszumos módon lehessen megválni a hővel kapcsolt áramtermelés támogatási rendszerétől (KÁT). Az első lépcsőben, július 1-jétől a biztonsági gázkészletekkel, hatósági távhőárakkal és a legfeljebb 50 megawatt kapacitású termelők áramának kötelező és speciális áron való átvételével operálna a tárca. A másodikban, október 15-től 2012 végéig belépne a hőszolgáltatók támogatása, 2013-ban pedig megszűnne a hőtermelők áramának szervezett piaci átvétele, ennek helyét a kapcsoltenergia-bizonyítvány venné át. Az MKET véglegesített javaslata némiképp azonban el is tér az előbbiektől, szerintük ugyanis szerencsésebb lenne kihagyni a hőalapú támogatás rendszerét, és rögtön a kapcsolt bizonyítvány bevezetésével kezdeni.
A cikk teljes terjedelmében csak előfizetőink számára elérhető. A cikket - az összes mai cikkel együtt - egy emelt díjú SMS elküldésével olvashatja el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.