BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kétmilliárdos turistamágnes épül a Velencei-tónál

Velence Város Önkormányzata a Velencei-tó Kapuja nevű projekttel visszahozza a kora 1900-as évek hangulatát egy homokos szabad strand kialakításával. A modernitást a szolgáltatóház és a hozzá kapcsolódó kiszolgáló infrastruktúra adja.

Fontos állomásához érkezett a 2010 nyarán elindult Velencei-tó Kapuja projekt, amely a Velencei-tó eddigi legnagyobb beruházása, és egy újabb fontos európai uniós projekt a régióban. A kétmilliárd forintból, 73 százalékos uniós támogatással megvalósuló önkormányzati idegenforgalmi fejlesztés keretében az 1900-as évek állapotának megfelelően újra homokos lesz a szabad strand, valamint a mintegy tíz projektelemből álló beruházás megteremti annak a lehetőségét, hogy a Velencei-tó hazai és nemzetközi ismertsége, idegenforgalmi vonzereje tovább növekedjen. A kelet-európai térségben egyedülálló, 350 méter hosszú, összesen 12 ezer négyzetméteres homokos szabad strand nagyobb része már az idei szezonban fogadja a turistákat, ugyanis az a tervezettnél hamarabb nyit meg. Az önkormányzatnak eltökélt szándéka volt, hogy a napernyőkkel felszerelt, valódi tengerparti hangulatot árasztó partszakaszt továbbra is ingyenesen lehessen látogatni.

A fejlesztéssel gyakorlatilag megváltozik a tó délkeleti sarkának arculata. A beruházás keretében megújul a húszhektáros partszakasz, a strand és a kikötő környéke is. Kicserélik a közműveket, homokos lídót, sétányokat, fedett korzót, gyaloghidat, játszóteret és 5500 négyzetméter alapterületű szolgáltatóházat alakítanak ki, melynek a felét közösségi terek teszik ki. A házban 32 üzlethelyiséget alakítanak ki, melyek iránt máris jelentős az érdeklődés, így az önkormányzat nem tart attól, hogy sok maradna üresen. A szolgáltatóházba számos olyan üzlet, szolgáltatás telepítését szorgalmazzák, amelyre Velence állandó lakosságának is nagy szüksége van, régóta megfogalmazódtak rá az igények. Az épület tervezésekor alapvető célkitűzés volt, hogy ne egy pláza kerüljön a tó partjára, hanem egy építészetileg és funkciójában is hasznos ingatlant kapjanak a helyiek és a turisták is. A kereskedelmi egységek bérbeadásával gyakorlatilag a város eléri azt, hogy a projekt teljes mértékben önfenntartó lesz. A jelenlegi állapot szerint az egész beruházást ősszel adják át a nagyközönségnek.

„Új munkahelyekre, növekedő bevételekre, színvonalas kereskedelmi ellátásra és változatos, üdülővároshoz illő, helyben elérhető szolgáltatásokra, korszerű játszótérre, 21. századi színvonalú strandra és a partfal régen várt megújítására, valamint színes és minden korosztály számára egyaránt vonzó kulturális programokra van szüksége a városnak, hiszen az elmúlt évtizedekben itt is, akárcsak a Balatonnál, jelentősen visszaesett az idegenforgalom, és az itt élők is komolyabb igényeket támasztanak a környezetükkel szemben” – vallja Velence polgármestere, Oláhné Surányi Ágnes.

A város a projekthez nem vett fel hitelt, 2007-ben kötvényeket bocsátott ki fejlesztési célra, mellyel az önrészt tudták fedezni. A beruházás gazdaságossági számításai szerint a Velencei-tó Kapuja projekt 17-20 év alatt térül meg a városnak. A képviselő-testület a számítást évi 400 ezer vendégre alapozza.

Az önkormányzat a kezdetektől fogva ügyelt a törvényi előírások betartására. A nagyszámú jelentkező ellenére a kiírt közbeszerzési pályázat a harmadik alkalommal lett eredményes, a projekt közreműködő kivitelezője a zalaegerszegi K+K Bau-Profil Kft. lett.

Velence a partszakasz modernizálásán kívül más fejlesztésekkel is büszkélkedhet, melyek önrészét szintén a kibocsátott kötvényekből fedezték. Egyszerre készült el – nagyrészt uniós forrásból – a Zöldliget Magyar–Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola bővítése és a szakorvosi rendelőintézet felépítése is.

A strand korábban

A régi velencefürdői strand lapos, homokos jellegű volt, a mostanáig létezett szabad strandot mesterségesen alakították ki. A partszakasz eredetileg mocsaras, mély fekvésű, nádas, zsombékos, szinte megközelíthetetlen terület volt a 70-es évekig. A füves partrészt az eredeti növényzet teljes kiirtásával, a terület feltöltésével és az egész hosszában betonozott partfal kiépítésével alakították ki.




kikötősétány létrehozása gyaloghíddal

a kikötő összképének javítása

termálfürdőhöz kapcsolódó sétányok kialakítása lídóval és homokparttal

parkosítás

rendezvénytér szökőkúttal

fedett korzó zárt és nyitott sétánnyal

a korzó központi épületének kialakítása regionális infoközponttal

panorámasétány

felső korzó, a korzóhoz

kapcsolódó szolgáltatóház építése -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.