Anyagi haszonszerzés vezérelte és néhány állam által felbérelt hackerek hada rója az internet hálóját, az FBI és a világ országainak hírszerzése hacker közösségekbe beépülve próbálja felvenni a kesztyűt a modern bűnözés ellen, miközben a világ többsége talán még fel sem ismeri, hogy napi szinten milyen veszélyeket rejt az internet világa. A hálózatok, adatbázisok, postafiókok, account-ok védelme manapság soha nem látott méretű veszélyben van, hiszen a védtelen vagy nem megfelelően védett számítógépek sokasága kiváló célpontot nyújt a jól célzott támadásoknak.
Tapasztalatok szerint nem csak az átlag felhasználók fordítanak kevesebb figyelmet informatikai biztonságukra, hanem számos nagyvállalat is könnyelműen kezeli az egyes hálózattal kapcsolatos biztonsági kérdéseket, friss kutatások szerint a hazai vállalatok IT rendszereinek 80 százaléka könnyen támadható belülről, 50 százaléka pedig egyszerűbb külső sérülékenységekre is érzékeny.
A Citibank például épp csütörtökön jelentette be, hogy több százezer amerikai ügyfelének adatai szivárogtak ki egy hackertámadás következtében. A támadók az ügyfelek nevét, számlaszámát és elérhetőségét szerezték meg. Egyéb fontos adatokhoz viszont, mint a kártyaszám, születési dátum vagy a PIN-kód, nem fértek hozzá a hackerek.
„Gondoljunk csak az április elején kitört Epsilon botrányra, amikor több millió elektronikus levélcím került hackerek birtokába az USA-ban, miután ismeretlenek betörtek a több mint 2500 céget kiszolgáló marketingcég adatbázisába. Egy sokkal frissebb példa az IT biztonsági történelem talán eddigi legnagyobb IT bűnügye, ahol a Sony Playstation közel 100 millió ügyfelének jelszavát, címét és bankkártya információit lopták el.”– fejtette ki Keleti Arthur, informatikai biztonsági szakértő. A szakértő szerint napról-napra megszaporodnak az olyan óriási vihart kavaró biztonsági incidensek, mint például az a kínai hackerek által intézett támadás, amely kapcsán Washington ki is jelentette: háborús támadásnak fogja minősíteni és fizikai válaszcsapást adhat a hackertámadásokra, amelyeket a The Guardian szerint általában az úgynevezett hacktivisták szerveznek meg és követnek el.
„Az ilyen és hasonló biztonsági összecsapások mind azt igazolják vissza, hogy alapvetően át kell gondolnunk a nagyvállalatok és az államigazgatás védelmi rendszereinek felépítését és egyre nagyobb gondot kell fordítani a biztonság védelmi oldalára, ezért a társadalomnak és a szakmának mihamarabb párbeszédet kell kezdeményeznie ez ügyben.” – folytatta Keleti Arthur.
A hazai IT szakma képviselői hét évvel ezelőtt összefogtak azért, hogy egy független, minden piaci szereplő és felhasználó érdekét képviselő fórumot teremtsenek. Az eredeti elképzeléseket mára már meghaladta az ITBN: a kiállítás az új innovációk és termékek első bemutató helye; a konferencián a szektort meghatározó jogi, gazdasági és a területet befolyásoló szakmai és felügyeleti szervezetek aktuális véleménye mutatkozik be. A rendezvényen minden piaci szereplő és szakember jelen van, aki számít: az IT-biztonsággal magas színvonalon foglalkozók mellett az auditorok, biztonsági vezetők, gyártók, szervezeti döntéshozók, tanácsadók, disztribútorok, gazdasági és cégvezetők, és az IT beszerzéseket intézők látogatnak el rendszeresen az eseményre. Az idei ITBN-t 2011. szeptember 27-28-án szervezik meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.