Uniós forrásból 12 milliárd forintot hagyott jóvá a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium az egészségügyben dolgozó szakorvosok és szakdolgozók továbbképzésére és továbbfoglalkoztatására – jelentette be tegnapi sajtótájékoztatóján Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár.
A pályázati feltételekről augusztus második felében egyeztetnek a szakmai szervezetekkel és kamarákkal, a kiírás szeptemberben várható. Az egészségügyi dolgozók megtartása mellett komoly segítség ez az intézményeknek – reflektált az államtitkár bejelentésére Rácz Jenő, a Magyar Kórházszövetség elnöke, a veszprémi kórház főigazgatója.
Intézményében például onkológiai központ épül, így szükség lesz onkológus szakorvosok képzésére. Egyébként nincs egységes recept, hogy a kórház kifizeti-e vagy sem a képzés költségét. Veszprémben átvállalja a dolgozóktól. Így az átképzés ideje alatt a kórház fizeti dolgozója alapbérét, a heti egyszeri utazási költséget, a lakhatás költségeit, s fizeti a képzésen lévő orvos helyettesítését is, amely évi 2,5-3 millió forintot taksál.
A Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara elnöke is nagy lehetőségnek tartja a 12 milliárdos forrásbevonást. Ám Balogh Zoltán szerint csak akkor lesz valódi haszna a szakdolgozók körében, ha a pályázattal együtt megváltoztatják a gyógyítás minimumfeltételeiről szóló rendeletet, s rendezik a szakdolgozói kompetenciákat. A jelenlegi szabály ugyanis nem nevesíti az egyes szakdolgozói szakmacsoportokat, így a munkáltatónak nem érdeke, hogy beiskolázza dolgozóját, annál inkább, mert nővérhiány van.
A jelenlegi gyakorlat inkább azt mutatja, hogy a továbblépés érdekében a szakdolgozók saját maguk jelentkeznek valamilyen továbbképzésre. Akinek van rá pénze, megéri a fél-egy millió forintos saját költségen megszerzett szakvizsga, hiszen jobb lesz a munkaerő-piaci pozíciója. S mivel 10-30 százalékos bérkülönbségek vannak az egyes kórházakban, ez 10-30 ezer forintos többletjövedelmet is jelenthet, a képzettebbek jól el tudnak helyezkedni. Ha a minimumrendelettel harmonizálják a szakképzési pályázatot, akár visszaszerezhetők azok az általános ápolói végzettségű dolgozók is, akik az 1990-es évek közepéig végezték el az egészségügyi iskolát, de a rossz keresetek miatt máshol helyezkedtek el – tette hozzá Balogh Zoltán.
Rácz Jenő úgy véli, hogy a tervezett intézményi struktúraváltást is segítheti ez az intézkedés, hiszen az intézmények feladatainak változásával szükség lesz a dolgozók átképzésére is.
A rezidenseknek két hete meghirdetett ösztöndíj elnyeréséhez hasonlóan, ennél az ösztöndíjnál is feltétel, hogy a nyertesnek a szakképzési idővel azonos ideig hazai kórházban kell dolgoznia, és nem fogadhat el sem hálapénzt, sem különféle juttatásokat az egészségügyi beszállítóktól. A 12 milliárd felét a dolgozók továbbképzésére szánják, a másik felét az intézmények a továbbfoglalkoztatásra fordíthatják. Szócska Miklós a Világgazdaságnak azt is elmondta: várhatóan év végén juthatnak pénzhez a pályázók, s ugyan az uniós forrás két évig áll csak rendelkezésre, de bízik a gazdasági helyzet javulásában s annak függvényében a hazai egészségügyi források gyarapodásában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.