BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A spájzban vannak…Könnyű préda a Gazpromnak az RWE

A német szövetségi kartellhivatal közölte, hogy "behatóan" megvizsgálja a Gazprom bármilyen befektetését az esseni székhelyű RWE energiavállalatban.

Az RWE-t súlyosan érintették a veszteséges gázszerződések és az alacsony energiaárak, a céget veszélyezteti a nukleáris fűtőanyagra vonatkozó német törvény is, amely idén lépett hatályba. A Standard and Poor’s hitelminősítő intézett a legnagyobb német energiatermelő minősítését júniusban szimpa "A-"-ra vette vissza, ami a legalacsonyabb szint a befektetésre ajánlott legfelső kategórián belül. A hitelminősítő szerint a következő három évben is a nyereség csökkenésével számolhat a német cég, amelynek így meg kell fontolnia az átalakításra vonatkozó lépéseket, akár a fúziót is.

A Reuters és a The Moscow Times egybehangzó jelentése szerint Jürgen Grossmann, az RWE elnök-vezérigazgatója és Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója múlt pénteken Párizsban találkozott. A Der Spiegel című német magazin pedig a hét végén azt jelentette, hogy az RWE vezetője nyitott az iránt, hogy a Gazprom tulajdoni részesedést szerezzen az általa vezetett cégben.

Ám a hét elején a bonni székhelyű német szövetségi kartellhivatal elnöke, Andreas Mundt közölte: "igen behatóan kell megvizsgálniuk bármilyen kapcsolatot a Gazprom és az RWE között, tekintettel a trösztellenes kérdésekre." A német gazdasági minisztérium szintén a trösztellenes szabályok betartására hívta fel a figyelmet, de aláhúzta, hogy a Gazprom bármely cégben részesedést szerezhet, amennyiben betartja a vonatkozó törvényeket.

A német energiatermelés összetételében a nukleáris energiából történő kiszállás után a gázerőművek fontos szerepet játszanak majd. A Gazprom már megnevezte az E.On-t és az RWE-t a potenciális partnerek között és utóbbi közölte: nyitott az együttműködésre. A gázerőművek előnye, hogy segítségükkel gyorsan kompenzálhatóak a megújuló forrásoknak az időjárásból eredő esetleges kiesései és emellett széndioxid kibocsátásuk is alacsonyabb, mint a széntüzelésűeké.

Ugyanakkor a német cégek kifogásolják, hogy Moszkva megnehezíti számukra az orosz piacon való terjeszkedést, ezért rugalmasabb kondíciókat és árengedményeket sürgetnek. A Gazprom tisztában van azzal, hogy az áram jelenlegi nagykereskedelmi ára mellett a gázerőműveket képtelenség nyereségesen üzemeltetni. Megfigyelők ezért lehetségesnek tartják, hogy az orosz konszern a jövőben eltérő árakat kínál a hőenergiapiacra, tehát épületek fűtésére és az áramtermelésre.

Ugyanakkor – mint arról beszámoltunk – számos német szakember arra figyelmeztet, hogy a Gazprom túl nagy hatalmat szerez a német gazdaság fölött, az orosz óriásvállalat befolyása sokak szerint már veszélyes mértéket ér el. A lap idézi Alekszej Millert, a Gazprom vezérigazgatóját, aki a közelmúltban egy prágai gazdasági csúcson úgy fogalmazott: a Gazprom expanziója még csak kezdeti szakaszánál tart. A vállalat deklaráltan tovább növelné befolyását Németországban, ennek kapcsán érdeklődéssel figyeli az E.On ténykedését, hiszen a német konszern milliárdos értékű tulajdonrész eladására készül.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.