A jelenlegi legkorszerűbb mobilhálózatok névleges sebességét közel megötszöröző, 100 Mbit/s adatátviteli sebességre is képes LTE-technológia európai kibontakozása nagyban függ attól, hogy a tagországok kormányai, szabályozó hatóságai időben meghozták-e a megfelelő intézkedéseket, egyebek mellett a digitális átállásról, amelynek során az analóg televíziózás helyébe a digitális technológia lép. Az ennek nyomán felszabaduló frekvenciák egy részét hasznosíthatnák a szóban forgó mobilszabványra – áll a Wireless Intelligence piackutató egyik legutóbbi felmérésében. Kímélheti a mobilszolgáltatók fejlesztési költségvetését, ha a szabályozás lehetővé teszi a ma érvényes 3G-s, 3,5G-s technológiára használt 900 és 1800 megahertzes sávok alkalmazását az LTE kiépítésére is.
Az elemzés megállapítja, hogy a tagállamok fele még nem alkotta meg a digitális átállásból felszabaduló frekvenciák értékesítésének menetrendjét, hat ország – köztük hazánk – pedig várhatóan nem teljesíti a brüsszeli bizottság 2012-es céldátumát, amikorra le kellene kapcsolni az utolsó analóg technológiájú átjátszóállomást is.
A 27 tagállamból 11-ben már teljes mértékben átálltak a digitális földfelszíni sugárzásra, további tízben ezt a lépést 2011–12-ben tervezik megtenni. Számos országban szembesülnek a helyi hatóságok azzal, hogy a 790–862 MHz-es analóg sávban interferencia lép fel a szomszédos országéval, idesorolható Luxemburg, Málta és Ciprus. Néhány kelet-európai és balti államnak pedig még tárgyalnia kellene az orosz és fehérorosz katonai hatóságokkal, amelyek a 800 MHz-es sávot légiirányítási rendszerek működtetésére használják. Ez a spektrum biztonsági és honvédelmi célokat szolgál Bulgáriában, Görögországban és Lengyelországban.
A cikk teljes terjedelmében csak előfizetőink számára elérhető. A cikket - az összes mai cikkel együtt - egy emelt díjú SMS elküldésével olvashatja el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.