A bécsi lap szerint az Európai Bizottság közegei által végrehajtott házkutatásoknak egy célja volt: annak felfedése, hogyan szegi meg rendszeresen a Gazprom orosz állami konszern az EU belső piacának szabályait. "Ha egy vállalat az európai piacon tevékenykedik, akkor köteles tartani magát az európai szabályokhoz" – jelentette ki Joaquin Almuniának, az EU versenyjogi biztosának szóvivőnője arra a kérdésre válaszolva, mi volt az RWE, az E.ON Ruhrgas, a Gazprom Germania, és az OMV üzleti irodáiban tartott házkutatások célja.
A Bizottság annak az alapos gyanúnak megy utána, amely szerint a vállalatok áregyeztetésekkel, a konkurenseknek a csővezetékeikhez, tárolóikhoz való hozzáférésének megakadályozásával, és más tiltott praktikákkal zavarták a földgáz piacát. Amennyiben a lefoglalt akták megerősítik a piaci manipuláció gyanúját, a résztvevő vállalatok az éves forgalmuk akár tíz százalékának is megfelelő pénzbirsággal szembesülhetnek.
A bécsi lap a továbbiakban rámutat: a brüsszeli versenyhatóság vizsgálatának mélyreható külpolitikai következményei vannak az EU és Oroszország közti viszonyra. A Gazprom gazdasági hatalma ugyanis Oroszország befolyását testesíti meg, amivel az európaiakat engedményekre kényszerítheti. Ha a cég üzemgazdasági okokból megpróbál megtelepedni a belső piacon, és közelebb kerülni a végső fogyasztókhoz, az egyben a Kreml érdekeit is szolgálja a korábbi szovjet hatalmi szférában, Közép-Ázsiától kezdve a Baltikumig. Ezért nem meglepő, hogy a moszkvai energiaügyi minisztérium az orosz befektetők jogainak és érdekeinek betartásához ragaszkodott az Európai Unióban. Maga a Gazprom igyekezett a vizsgálat jelentőségét kisebbíteni: "a Gazprom, mint az európai energiapiacok liberalizálásának úttörője, mindenkor a gázpiaci verseny támogatója volt és marad" - hangzott az orosz gázóriás közleményében.
Jürgen Grossmann, az RWE vezérigazgatója és Alekszej Miller, a Gazprom igazgatója júliusban stratégiai megállapodást kötöttek az európai energiatermelési partnerségről, amelynek keretében megkezdik a tárgyalás egy vegyesvállalat létrehozásáról. Eszerint az RWE és a Gazprom már működő, valamint újonnan építendő gáz- és szénerőműveket vihet be az új vegyesvállalatba Németországban, az Egyesült Királyságban és a benelux államokban.
Mint arról beszámoltunk, számos német szakember arra figyelmeztetett, hogy a Gazprom túl nagy hatalmat szerez a német gazdaság fölött, az orosz óriásvállalat befolyása sokak szerint már veszélyes mértéket ér el. A lap idézi Alekszej Millert, a Gazprom vezérigazgatóját, aki a közelmúltban egy prágai gazdasági csúcson úgy fogalmazott: a Gazprom expanziója még csak kezdeti szakaszánál tart.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.