Az EU rendelkezésének megfelelően fokozatosan kivonják a hagyományos izzókat, 2012-re teljesen eltűnnek a polcokról a nem energiatakarékos termékek. Két évvel ezelőtt kivonták a 100 wattos, majd tavaly a 75 wattos izzókat, idén pedig a 60 wattosak kerülnek sorra. A 40 és 25 wattosak jövőre kerülnek sorra.
A fogyasztóknak ezért egyre több energiatakarékos izzót kell vásárolniuk, ugyanakkor a gyártók az AFP jelentése szerint közölték, hogy szeptember elsejétől emelik áraikat. Az Osram a menedzsment közlése szerint 20-25 százalékkal emeli az árakat, a Philips pedig október 1-én követi a példáját.
Az Osram magyarázata szerint az áremelés fő oka a ritka földfémek drágulása. Ezeket a zöld- és high tech iparban használt anyagokat gyakorlatilag kizárólag Kína termeli ki. A 95 százalékos piaci részesedéssel rendelkező kommunista ország azonban fokozatosan csökkenti exportkvótáit és megfellebbezte a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) erre vonatkozó elítélő határozatát is.
A WTO még 2009-ben az Egyesült Államok kérésére indított eljárást Kína ellen a ritka földfémek és más nyersanyagok, például a bauxit és magnézium kivitelének korlátozása miatt. Peking exportvámot és kvótát alkalmaz azért, hogy korlátozza a többek között a szórakoztatóelektronikában és autóiparban is használt nyersanyagok kivitelét.
Kína a WTO előtt azzal érvelt, hogy környezeti értékeinek védelme érdekében van szükség az exportkorlátra, ezt azonban a szervezet nem fogadta el. Shen Danyang, a kínai kereskedelmi minisztérium szóvivője már közölte: fellebbeznek az ítélet ellen.
Wang Jiangyu, a szingapúri egyetem WTO-szakértője a Reutersnek elmondta: szinte biztos, hogy Kína alulmarad és a környezetvédelmi indokok sem lesznek elegendőek, mivel nem ellensúlyozzák a kommunista ország diszkriminatív kiviteli politikáját.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.