BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A Gazprom megsértődött az EU-ra és lépni készül

Oroszország arra készül, hogy földgázexportját úgy diverzifikálja, hogy annak egy részét az ázsiai-csendes-óceáni térségbe irányítja át, miután Európában érvényre juttatják a harmadik energiacsomagot.

Ezt Anatolij Janovszkij energiaügyi miniszterhelyettes közölte a RIA jelentése szerint.  Jankovszkij szerint az Európai Bizottság nem támogatta azt az orosz javaslatot, amely kizárólagos vagy különleges szabályokat biztosított volna az olyan, határokon átívelő projektek megvalósítására, amelyek révén Oroszországból származó gázzal és villamosenergiával látnák el Európát.

"Természetesen ilyen feltételek mellett felülvizsgáljuk majd a gázipari fejlesztésének programját. Az a cél, hogy diverzifikáljuk a gázszállítási útvonalakat, beleértve a szállítást olyan ázsiai-csendes-óceáni országokba, mint Korea vagy Kína" – szögezte le a miniszterhelyettes. "Úgy gondoljuk, hogy a harmadik csomag egyes feltételei ellentmondanak az Oroszország és az Európai Bizottság között létrejött nemzetközi kötelezettségvállalásoknak és egyezményeknek a befektetés biztonságát illetően" - tette hozzá.

A RIA Novosztyi szerint az EU harmadik energiacsomagjára vonatkozó törvényi szabályozás az energia termelésének, szállításának és értékesítésének szétválasztására kötelez, ami különösen negatívan érinti a Gazprom orosz gázóriást, a cég ugyanis gázt termel, értékesít és saját szállító rendszerekkel is rendelkezik. Janovszkij szerint a diverzifikáció azt is jelenti majd, hogy több folyékony gázt exportál majd Oroszország.

Eközben a The Economist nemrég rámutatott: Európa legnagyobb közműcégeit különösen bosszantja, hogy sokat kell fizetniük a gáztermelőknek, főleg a Gazpromnak, amely igyekszik növelni befolyását az európai energiapiacon. Ez év október elején az orosz cég közölte, hogy energiacégek felvásárlása iránt érdeklődik Nagy-Britanniában, Németországban, és szerte Európában. Ez pedig megerősítené hatalmát a gázárak megszabását illetően.

A The Economist kiemeli, hogy Németország második legnagyobb áramtermelőjénél, az RWE-nél támadt problémák is a Gazprom kezére játszottak. Az RWE-re ugyanis nagy terhek nehezednek a cégfelvásárlásai, valamint az atomenergia felszámolása miatt. A nukleáris energia az RWE kapacitásának 20 százalékát adja, ezt azonban Berlin döntése nyomán 2022-ig fel kell számolni, a kieső energiát pedig főként gázmotoros erőművekkel lehet pótolni. Az RWE október 6-án jelezte, hogy folytatja júliusban elkezdett tárgyalásait a Gazprommal egy esetleges vegyesvállalat létrehozásáról, amely vegyestüzelésű erőműveket építene Németországban. Ezen kívül a két cég az év végéig meghosszabbította a közös, kizárólagos tárgyalásokat a benelux államok és Nagy-Britannia tekintetében, szintén erőművek építésére. Az RWE ennek fejében valószínűleg olcsóbban kapna gázt a Gazpromtól.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.