A közösségi villamos és gázpiac építése az azért bonyolult, mert mindkét területen elég fundamentális – és alapvetően technikai – kérdésekben kell európai szinten egyezségre jutni. Dönteni kell többek közt a szűkős határkeresztező kapacitások kihasználásáról, a villamos rendszerek kiegyenlítésének közös módszeréről és a tarifa-megállapítás szabályairól, áll a hivatal közleményében. Az előkészítés során az iparág, illetve a nemzeti energiaregulátorok európai szervezete célmodellek felállításával vizsgálják a lehetséges megoldásokat, és tisztázzák az ezzel kapcsolatos kérdéseket.
Horváth Péter, a Magyar Energia Hivatal (MEH) elnöke szerint a célmodellek felállítása azért fontos, mert végül ezek és a keretjellegű iránymutatások képzeik majd az alapját azoknak a kötelező szabályoknak, amelyek a következő években meghatározzák az energia piac működését. E dokumentumok megismerésére és szakmai egyeztetésekre a MEH EU Piacintegrációs Fórum néven programsorozatot indít október végén.
A fenti témában a MEH felkérésére a Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont és a KEMA Consulting közös tanulmányt készített, amely ösztönzi az infrastruktúrafejlesztést, felhívja a figyelmet, hogy a MEH aktív szerepet vállaljon a régióban. Az az energiahivatal célja, hogy a célmodellekkel összhangban megírandó keret iránymutatások és hálózati szabályok különböző fórumokon való tárgyalása során alakuljon ki egy magyar álláspont. Talán ennél is fontosabb, hogy a konzultációkkal ösztönözze az érintetteket, hogy folyamatosan kísérjék figyelemmel és véleményezzék ezeket a fontos és néhány év múlva már kötelező előírásokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.