BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A Gazprom csak most fogja megmutatni valódi erejét

Oroszország az energiapolitika terén az eddiginél szorosabban akar együttműködni Németországgal és széles körű szövetséget javasol a német szövetségi kormánynak - írja a Süddeutsche Zeitung hétfői száma.

Oroszország kész német partnerekkel együtt jelentős mértékben átvállalni erőművek építését, finanszírozását és üzemeltetését - jelentette ki Szergej Smatko orosz energiaügyi miniszter a müncheni lapnak adott interjújában. Oroszországnak az a célja, hogy elmélyült partnerséget alakítson ki Berlinnel az energia terén, méghozzá kétoldalú egyezmény formájában.

A Süddeutsche Zeitung szerint a javaslat meglepő időpontban érkezett. A Nyugat-Európa és Moszkva közti viszonyára ugyanis éppen az energiapolitika tekintetében feszültség nyomja rá a bélyegét. Az Európai Unió harcot indított a Gazprom piaci hatalma ellen. Vállalati oldalon pedig az orosz nyersanyagkonszern közelharcban áll olyan átvevőkkel, mint Németország legnagyobb energiakonszernje, az E.On és konfliktusban áll nyugati partnereivel a gázárak kapcsán. A moszkvai kormány azonban ezzel a kezdeményezéssel offenzívába lendül.

Az atomenergiából való kiszállás után ugyanis Németországnak új erőművekre lesz szüksége, tíz-tizenkét gigawatt kapacitással - Smatko számítása szerint. Ez pedig tíz-tizenöt nagy erőmű teljesítményének felel meg. "Készen állunk az ilyen nagyságrendű projektek finanszírozására" - jelentette be az orosz energiaügyi miniszter. Az ágazati becslések szerint ez mintegy 10-15 milliárd eurós beruházást jelenthet a gyakorlatban. Smatko közölte: már megkezdődtek a megbeszélések Berlinnel, négy éven belül felépülhet az első erőmű, tíz év alatt pedig az egész rendszer felállhat.

A Süddeutsche Zweitung a továbbiakban rámutat, hogy a Gazprom már jelenleg is Németország legfontosabb gázszállítója, és régóta érdeklődést tanúsít a németországi tevékenységének bővítése iránt. Az orosz konszern tárgyalásban áll Németország második legnagyobb energiakonszernjével, az RWE-vel egy áramtermelő vegyesvállalat létrehozásáról. A müncheni lap szerint az orosz kezdeményezés mögött Oroszországnak az a célkitűzése húzódik meg, hogy megváltoztassa szerepét. Ahelyett, hogy pusztán gázt szállítanának az átvevő országok határára, az orosz energiakonszern a jövőben be akarnak szállni a nyereséges áramtermelő üzletbe is.

Smatko egyértelművé tette, hogy csak teljeskörű politikai támogatás esetén jöhet létre a megállapodás, az viszont kérdéses, mit lép erre Berlin. Eddig ugyanis a politika blokkolta az orosz befektetők arra irányuló próbálkozásait, hogy beszálljanak az olyan konszernekbe, mint az EADS, a Deutsche Telekom vagy az Infineon. A német kartellhatóságok már fenntartásaikat hangoztatták az energiaágazatban történő német-orosz kooperációval szemben.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.