A folyamatot hátráltatja, hogy az októberi lengyel választásokat követően még nem alakult meg az új helyi kormány, a prudencia jegyében pedig a résztvevők számára is előnyösebb, ha a folyamat legitim marad. A MOL szempontjából a vételár a kérdés, hiszen földrajzi értelemben egy második esély lenne a Lotos megvétele, ráadásul a finomítói környezet is negatív, amely az árazásokat is nyomás alatt tartja (ilyen helyzetben finomítót venni jó, nem pedig eladni).
A MOL egyébként kedden teszi közzé harmadik negyedéves jelentését. A piaci konszenzus szerint az EBITDA 10 százalékkal 136 milliárd forintra csökkent az alacsonyabb olajárak miatt, míg a feldolgozás-kereskedelem üzletágat a vegyes árrések és gyenge vegyipari környezet tartotta sakkban. A dízelen és gázolajon realizált marzsok bővültek éves bázison, a cég szempontjából legfontosabb dízel azonban nem tudott tovább növekedni még a jelenlegi hangulatban sem. A nettó veszteség 30,2 milliárd forintra ugrott, ennek nagy része azonban készpénzveszteséggel nem járó technikai tétel (pl. devizahitelek, CEZ-opció átértékelése) és a forint erősödésével kompenzálódhat a későbbiekben.
Sajtóértesülések szerint a Gulf Keystone Petroleum kiszállna az Akri-Bijeel blokkból, amelyben 20 százalékos részesedése van (a MOL ebben körülbelül 80 százalékos tulajdonos), hogy minden erőforrását a Shaikan mezőre koncentrálja. A Shaikanban csak 20 százalékos tulajdonos a MOL, ráadásul ennek kapcsán idén már két készletfelértékelés is érkezett.
A bejelentés az Equilor szerint nem annak köszönhető, hogy az Akri-Bijeel blokk értéktelen lenne, hanem annak az eredménye, hogy a kutatások jelentős összegeket emésztenek fel, a GKP finanszírozási gondjai pedig már nyáron is ismertek voltak, amikor eladásra kínálta fel magát. Érdemi árfolyamhatással nem számolnak az elemzők, előrelépésre az Akri-Bijeel blokk kapcsán csak néhány hónapos időtávon van esély.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.