Erre hívták fel a figyelmet az EU magyarországi képviseletén tartott szakmai beszélgetés előadói az Európai Bizottság Horizont 2020 néven most ismertetett javaslatcsomagjával kapcsolatban. Az előterjesztésben másfélszer többet, 80 milliárd eurót irányoz elő a kutatás és innováció támogatására 2014 és 2020 közötti új uniós költségvetési időszakra Brüsszel. A versenyképesség, a növekedés és a foglalkoztatás szempontjából egyaránt kedvező fejleménynek minősítette Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára, hogy az ipar hangsúlyosan szerepel a tervezett keretprogramban.
Elmondta: alapvető követelmény lesz a kutatási és innovációs eredmények üzleti hasznosítása. Fel kell készülni arra is, hogy ezekért az EU-pénzekért valamennyi tagállam versenybe száll. „Magyarországnak elemi érdeke, hogy minél több forráshoz jusson a Horizont 2020 keretprogramból, ehhez a majdani pályázók bázisát mielőbb növelni kell” – állapította meg az államtitkár.
A brüsszeli előterjesztés részleteiről szólva Siegler András, az Európai Bizottság illetékes főigazgatóságának igazgatója először a támogatási szabályok egységesítését és egyszerűsítését, a bürokrácia drasztikus csökkentését emelte ki. Szerinte a nagyfokú egyszerűsítés a versenyt növeli, a hatékony forrásfelhasználásra példaként az autóipart említette, ahol minden egyes k+f-re szánt euró további tízeurós befektetést eredményez. Indítványozta, hogy a több forrásra és a nagyobb versenyre ne csak a politika szintjén, hanem a potenciális pályázók körében is mielőbb kezdődjön el az érdemi felkészülés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.