BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megjött az operátorok beruházási kedve

Két év visszaesés, illetve stagnálás után világszerte ismét növekedésnek indulhatott 2011-ben a mobil-infrastruktúra piaca, miután a szolgáltatók tömegesen állítják át hálózataikat az új generációs technológiákra.

Ennek nyomán a múlt évre a piac szereplői közel 10 százalékkal nagyobb – 42,5 milliárd dollárnyi – üzleten osztozhattak.
Ez az egészséges expanzió a 2009-es 7,2 százalékos visszaesést, illetve a 2010-es piaci stagnálást követte. Az amerikai IHS iSuppli piackutató a jövőre nézve is optimista, előrejelzése szerint 2015-ig további évi két számjegyű bővüléssel számolhatnak az infrastruktúra-gyártók. A jelzett időszak végére a piac globális mérete már meghaladja a 45 milliárd dollárt.

A megélénkülő beruházások fő hajtóereje itthon és a világban egyértelműen a mobil-adatszolgáltatások iránti kereslet megugrása, amelyet a fejlett világban még az egyébként kedvezőtlen makrogazdasági folyamatok sem befolyásolnak negatív irányba. A világgazdasági recesszió hálózati beruházási szempontból elsősorban a fejlődő piacokat sújtja, ennek nyomán Dél-Amerikában, Ázsia egyes részein és Afrikában a szolgáltatók a korábbi években megszokott ütemnél lassabban bővítik hálózataikat, egyelőre az alapvetően mobilhangra kifejlesztett, hagyományos GSM-technológiákat teszik képessé adatátviteli szolgáltatásokra is.

Magyarországon a szolgáltatók fejlesztési kedve nem a múlt évben jött meg. Nagyszabású hálózatmodernizációs projektjeiket nagyjából két-három éve indították meg az operátorok, mostanában a széles sávú mobillefedettség és az adatletöltési sebesség növelése van napirenden. Mint ismert, a még folyamatban lévő mobiltender révén újabb – a további beruházásokat költséghatékonyság szempontjából is segítő – frekvenciákhoz juthatnak a szolgáltatók.

A világ mobilpiacán a meglévő hálózatok modernizációja mellett jelentős generációváltás is zajlik. Az idén még több operátornál jelenik majd meg a szupergyors 4G-s technológia, igaz, egyelőre az ezen elérhető mobilvégkészülékek száma még meglehetősen csekély.

A negyedik generációs fejlesztéseken belül az iSuppli elemzői szerint hamarosan domináns lesz az LTE- (Long Term Evolution) technológia fölénye. Az ezzel kapcsolatos innovációk 2009 második felében kezdődtek világszerte, a múlt év végéig közel 200 szolgáltató jelezte, hogy teszteli vagy már kereskedelmi szolgáltatásként működteti az LTE-t.
Az LTE 100 megabit/s sebességű és a korábbiaknál kedvezőbb költségű adatátvitelt, megnövekedett cellakapacitást tesz lehetővé, miközben az egyszeri beruházási költségek viszont nem elhanyagolhatók – húzzák alá a szakértők.

A hálózatieszköz-gyártók 2011-ben még igen jelentős bevételre tehettek szert a hagyományos 3-3,5G infrastruktúrából, ez évtől azonban ezen a területen már ismét csökkenéssel kell számolniuk, ezt azonban kompenzálhatja a 4G-s migráció. Az IHS számításai szerint 2013-tól már ez utóbbiból tehetnek szert nagyobb bevételre, ez a piaci szegmens 2015-re globálisan meghaladhatja a 36 milliárd dollárt.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.