Először csak nevetett rajta, de hamarosan komolyan kellett vennie Raskó György gazdálkodó agrárközgazdásznak, hogy szeptember óta szinte ugyanazzal a kérdéssel hívják az ismerősei, vállalkozók, bankárok, akinek csak pénze van: hol tudnának 100–200 hektár termőföldet venni? Az egyik befektető frappánsan meg is fogalmazta a Figyelőnek: „Az olajmező és az aranyrudak után a föld a legjobb, amiben manapság az embernek állhat a pénze.”
Egyre többen gondolják így, mert nemcsak Raskónál, hanem a termőföld-közvetítéssel foglalkozó Tiszacash Zrt. üzletkötőinél is minden korábbinál gyakrabban csöng a telefon. A tavalyi utolsó negyedévben háromszorosára nőtt az ügyfelek száma, s ennek nyomán heti több tucatnyi adásvételi szerződés születik. A tárgyalások is lerövidültek. Míg fél éve 1–2 hónap is eltelt, amíg a termőföld iránt érdeklődő ügyfél döntést hozott és a tranzakció lezárult, most napok, sőt, órák alatt elkel egy-egy terület. Az érdeklődők 70 százaléka meg is veszi a földet. Előfordult, hogy egy kapósabb, Hódmezővásárhely közelében lévő 30 hektáros földdarabot a meghirdetéstől számítva kevesebb mint egy óra alatt vettek meg.
Ennek nyomán történelmi rekordokat döntenek a hazai földárak: jó minőségű és állapotú, legalább 20–30 aranykoronás, megfelelő méretű termőföldet aligha lehet hektáronként 1,2 millió forint alatt megvásárolni. A jó helyen, város közeli, aszfaltút mellett lévő, öntözhető, s legalább 80–100 hektár egybefüggő területen, azaz egy tagban lévő táblákért pedig a fentinél magasabb árat sem sajnálnak a befektetők. Olcsóbbnak számítanak az észak-magyarországi, esetlegesen gyengébb termőképességű, 10 aranykorona körüli földek, ezek hektáronként 400–600 ezer forintért elérhetők, de egy jó haszonbérletből származó jövedelemtermelő képesség itt is drágító tényező (az árakat lásd a táblázatban).
Nem tudni, hogy az esetleges szigorítások hírére-e, de az első hullámban érkezett olasz befektetők mindenesetre kezdik a bagóért megszerzett területeiket a 3–5 ezer eurós piaci áron értékesíteni, a hasznot realizálni. A második hullámban érkező, a romániai földvásárlásra vállalkozó magyar befektetők információnk szerint tőlük is vásárolnak. A válság a romániai földpiacra is hatott. Halápi János földpiaci közvetítő szerint 2009 óta nem emelkedtek drasztikusan az árak, sőt egyes vidékeken stagnálás, némi ingadozás tapasztalható. Ez arra ösztökélheti a magyar befektetőket, hogy még nyomott áron, a további növekedés előtt vásároljanak be, mert a korábbi piaci prognózisok évi akár 20 százalékos áremelkedést valószínűsítettek.
Halápi Románia helyett mégis inkább a magyar földet ajánlja a befektetőknek, mert azért a tulajdonosok nagyobb biztonságban tudhatják a határon innen megvásárolt földet. Szerinte még mindig lehet itthon is találni akár több száz hektáros területeket, csak energiát kell fekteti a felkutatásukba. Ajánlott is mindjárt egy 500 hektáros birtokot Baranya megyében, ráadásul elfogadható, 1 millió forint körüli hektáráron.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.