BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újabb trónfosztás történt az okostelefonoknál

Egyértelműen a mobiltelefon-gyártókról szólt az elmúlt hét második fele: szerdától futószalagon érkeztek a többségében kellemes meglepetést okozó gyorsjelentések a szektorból. A sort az Apple nyitotta, amely rekordnyereségről és árbevételről számolt be múlt hét közepén. A vállalat negyedéves profitja 13,06 milliárd dollár volt, ez, amellett, hogy duplája az egy esztendővel korábbinak, és magasabb, mint a szeptemberben zárult előző üzleti évet megelőzően bármely teljes esztendőben, messze meghaladta az elemzői várakozásokat is. A profitot a termékek iránti kereslet dinamikus növekedése hajtotta történelmi csúcsra: a cég 15,4 millió iPad táblagépet és 37 millió iPhone okostelefont értékesített, ennek eredményeként árbevétele háromnegyedével, 46,33 milliárd dollárra ugrott. Mindennek fényében nem meglepő, hogy a gyorsjelentést követően az Apple részvényei szárnyalni kezdtek a New Yorki-i tőzsdén: a kurzus rekordszinten tetőzött, a vállalat piaci kapitalizációja pedig 416 milliárd dollár fölé kapaszkodott, ez mindössze másfél milliárddal kevesebb a piaci érték alapján a világ legnagyobb vállalatának számító ExxonMobil aktuális értékénél.

Ha lehet még az Apple számainál is jobban örültek a befektetők a Nokia gyorsjelentésének: a finn gyártó papírjai az eredmények közzététele után szintén szárnyalni kezdtek. Bár a vállalat masszív 1,07 milliárd eurós veszteséget könyvelt el 2011 utolsó három hónapjában, árbevétele pedig több mint ötödével, 10 milliárd euróra csökkent, szakértők szerint a tavalyi utolsó negyedéves tendenciák ennek ellenére optimizmusra adnak okot. A társaság ugyanis bő egy éve először tudta számottevően növelni eladott okostelefonjai számát, ebből többen azt a következtetést vonták le, sikeresek lehetnek a vállalat Windows operációs rendszerrel ellátott készülékei.

Az okostelefonokban bíznak a Samsungnál is – a 2010-es veszteségből üzemi szinten nyereségbe forduló tv-gyártás mellett –, ugyanis a mobilüzletág járult hozzá legnagyobb mértékben a cég profitjának növekedéséhez. A dél-koreai csoport egyébként az egy évvel korábbinál 17 százalékkal magasabb, a várakozásoknak nagyjából megfelelő 4000 milliárd vonos (3,6 milliárd dolláros) adózott nyereségről számolt be, amelynek több mint 60 százaléka (2640 milliárd von) a távközlési divíziótól származott. Ez egyben azt is jelenti, hogy az üzletág nyeresége éves összevetésben 79 százalékkal emelkedett.

A jelentős ugrás ellenére a Samsung vezető pozíciója a globális okostelefon-piacon tiszavirág-életűnek bizonyult, az utolsó negyedévben ugyanis „csak” 36,5 millió készüléket értékesített, így egy hajszállal az Apple mögé szorult. A Samsung a harmadik negyedévben tört az élre épp az amerikai konkurenst megelőzve, szakértők azonban már akkor figyelmeztettek: az Apple július és szeptember közötti relatíve gyenge teljesítményét feltehetőleg az okozta, hogy a fogyasztók az új modell októberi megjelenésére vártak, így sokan elhalasztották a vásárlást az utolsó negyedévre. Mindeközben a Nokia lemaradása a befektetők által hurráoptimizmussal fogadott számok ellenére is tovább nőtt: a cég ugyan közel 3 millióval több okostelefont értékesített, mint egy negyedévvel korábban, a piaci részesedése így is alig több mint fele a két fő versenytársénak, mivel az Apple 20, a Samsung pedig 13 millióval növelte eladásait az október és december közötti három hónapban, meglovagolva az ünnepek miatt megugró keresletet.

A finn gyártó azzal vigasztalódhat, hogy a teljes mobilpiacon továbbra sem veszélyezteti semmi vezető pozícióját, a második helyen álló Samsung ugyanis még mindig messze lemaradva követi: a Nokia összesen 113,5 millió maroktelefont adott el 2011 utolsó három hónapjában.




Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.