BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kiberbűnözők a mobilvilágban is

Az online világban az utóbbi években jóval kevesebb volt a levélszemét, de ma már egyre gyakoribbak a mobilkészülékek elleni támadások. Óvatos használatra intenek a szakértők a nyilvános és ingyenes wifihozzáférésekkel kapcsolatban is.

Az elmúlt két évben a levélszemeteket generáló kulcsfontosságú botnetek közül többet is sikerült leállítani, így csökkent a spamek száma, helyettük azonban megnőtt célzott támadások aránya – ez olvasható az internetes biztonságról mostanában nyilvánosságra hozott nemzetközi jelentésekben. A levélszemét mennyisége 2010 augusztusa és 2011 novembere között a napi 379 milliárd üzenetről körülbelül 124 milliárdra csökkent, ez a 2007-es szintnek felel meg. Az internetes bűnözők által a hagyományos, tömeges spameken alapuló támadásokkal szerzett haszon is éves szinten több mint 50 százalékkal esett vissza, mintegy 500 millió dollárra – áll az internetes hálózati eszközök meghatározó gyártójának számító amerikai Cisco aktuális jelentésében. A legtöbb spamet Indiából küldik, de előkelő helyen áll Oroszország is. Magyarországon a levélszemetek száma az elmúlt évben 91 százalékkal csökkent, a globális forgalom innen származó aránya 2011-re már nem érte el a 0,2 százalékot.

A nyereségorientált netes bűnözők 2012-ben már teljesen más típusú elkövetési formákat részesítenek előnyben. Az idén az okostelefonok és a számításifelhő-infrastruktúrák válnak egyre nagyobb mértékben a hekkerek célpontjává, de a pénzmosás is nagyon fontos „befektetési terület” maradt az internetes bűnözők számára. A mobilkészülékek elleni támadások évek óta ismertek, de soha nem voltak ennyire elterjedtek. A felhőben pedig azért látnak egyre nagyobb pénzkereseti lehetőséget e bűnözők, mert mind több cég vesz igénybe ilyen szolgáltatásokat. Az idén a hekkerek tevékenysége tovább bővül, és növekszik a kritikus infrastrukturális rendszerek, valamint az ipari vezérlő- és a felügyeleti és adatgyűjtési rendszerek ellen intézett támadások száma.

A lakossági online bűnözés magyarországi jelenségeit mérte fel közösen az IT-biztonsági szoftverek fejlesztésével foglalkozó Symantec és a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK). E szerint 2011-ben nálunk közel 900 ezer felnőtt esett áldozatul valamilyen kiberbűncselekménynek – főként bankkártyacsalásoknak –, ezekből az érintetteknek 21 milliárd forintnyi káruk keletkezett. Tavaly 21 százalékkal nőtt a BRFK-nál bejelentett online visszaélések száma az előző évhez képest. A bejelentések kétharmada káros internetes tartalmakra vonatkozott. Még mindig tarolnak a vírusok és a kártevők, amelyek száma tavaly 286 millió volt szemben a 2009-re kimutatott 240 millióval. Magyarországon is előkelő helyen állnak kártevésben a vírusok, a leggyakoribbak azok a kémprogramok, amelyek többnyire a felhasználók tudta nélkül futnak a számítógépeken és gyűjtik a bizalmas információkat. A kémprogramok esetében a hekkerek vagy ingyenesen letölthető program mellé fűzik a károkozóikat, vagy felugró ablakokban hívják fel a figyelmet kedvező vagy éppen ingyenes ajánlatra, ezekhez általában egy „igen”, illetve „nem” opció is tartozik, s ha a felhasználó valamelyikre rákattint, elindítja a vírus letöltését.

A Symantec is nagy veszélyt lát az új típusú mobileszközökben, de legalább ilyen mértékben táptalajai a károkozóknak a közösségi oldalak is. A mobiltámadásokat illetően a jelentés több mint 42 százalékos növekedést regisztrált 2009-hez képest. A legutóbbi nagyobb mobiltámadási hullámról az elmúlt hetekben számolt be a Symantec, amikor hamisított Android Marketet azonosított, ezen alkalmazásoknak álcázott vírust tölthettek le a gyanútlan felhasználók. Az okostelefonokra veszélyt jelenthetnek az ingyenes wifi hotspotok is, ezeken keresztül a kiberbűnözők sikeresen lehallgathatják a felhasználók hívásait, illetve ellophatják a titkosítatlan jelszavakat.

Jön az internetes generáció

A Cisco ismételten figyelmeztet az internetes nemzedék munkába állásával kapcsolatos biztonsági fenyegetésekre. Szakértői szerint tízből hét fiatal alkalmazott egész biztosan figyelmen kívül hagyja a munkahelyi informatikai szabályokat és előírásokat, négyből egy pedig még harmincéves kora előtt személyazonosság-lopás áldozatává válik. Ez a generáció már az internettel együtt nőtt fel, és olyan életet él, amelyben elmosódik a munkahelyi és privát tevékenységek közötti határ. Gyakran előfordul, hogy titokban használják a szomszédok vezeték nélküli kapcsolatait, a cégek irodái előtt az utcán ülve kapcsolódnak az ingyenes wifihálózatokhoz, vagy felügyelet nélkül kölcsönveszik mások készülékeit.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.