A közlemény szerint a vonatkozó jogszabály módosításának előkészítése és a szükséges uniós brüsszeli egyeztetés a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) közreműködésével folyik. A fordított adózásnál az eladó nem számít fel áfát. Az általános forgalmi adót a vevőnek kell megfizetnie, közvetlenül az államnak. Ez az adózás-technikai lépés - a szakértők szerint - hozzájárul a mezőgazdaságban jellemző áfa-csalási módszerek visszaszorításához.
A VM emlékeztet: a kormány folyamatosan tárgyal az Európai Bizottsággal az egyes mezőgazdasági termékekkel kapcsolatos áfa-csalások visszaszorítására alkalmas fordított adózás bevezetéséről.
Az ágazati szereplők véleménye szerint a gabonaágazaton belül a feketegazdaság aránya akár a 20-30 százalékot is elérheti. A fordított adózás bevezetése elsősorban olyan csalástípusok ellen lehet hatékony, amikor a felvásárló a továbbértékesítés után, az áfa befizetése előtt eltűnik a piacról vagy csődbe megy. A számla alapján viszont a tőle vásárló jogosult a meg nem fizetett adó levonására.
A fordított adózás alkalmazásakor például az eladónak az áfa-bevallásában meg kell adnia a vevő adószámát, míg a vevőnek az eladó adószámát kell közölnie az adóhatósággal.
Amennyiben a fordított áfa-szabályokat az Európai Bizottság jóváhagyja, július elsejétől lehet alkalmazni. A fordított áfa alá tartozó termények várhatóan a következők lesznek: kukorica, búza, árpa, rozs, zab, tritikálé, napraforgó, repce és szójabab. A szaktárca közleményében példaként megemlíti, hogy Romániában a múlt év óta sikeresen alkalmazzák a fordított áfa-fizetést egyes mezőgazdasági terményeknél.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.