BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Háromszögben a gázbiztonság

A stabil gázellátás három feltételéből ma Magyarországon kettőnél több egyszerre nem érvényesülhet, minderről Horváth Tibor, a legilletékesebb vállalat, az E.ON Földgáz Trade (EFT) gázbeszerzésért és portfóliógazdálkodásért felelős igazgatósági tagja, valamint Tótth András, a társaság értékesítésért felelős igazgatósági tagja nyilatkozott a Világgazdaságnak.


Mire hívja fel a figyelmet

a tökéletesen ellátott piacot szemléltető háromszög, amelynek csúcspontjain a diverzifikáció, az olcsó gáz és az ellátásbiztonság áll?

H. T.: Arra a dilemmára, hogy az ideális gázpiaci állapot három összetevőjéből – ellátásbiztonság, olcsó gáz és diverzifikáció – Magyarországon egyszerre jelenleg csak kettő létezhet. A tényleges ellátásbiztonságot csak a hosszú távú szerződések dominanciája jelentheti, de ehhez a termelő és a nagykereskedő beruházásai megtérülését garantáló áraknak kell érvényre jutniuk.

Ha az alacsony árat helyezzük előtérbe, le kell tennünk a hosszú távú, stabil ellátásról. Az ellátásbiztonság fontos feltétele a diverzifikáció is, vagyis a gáznak legalább két, egymástól független forrásból, különböző útvonalakon kell érkeznie. Ám ez költséges, hiszen ennek a megteremtésének ára van. Ha olcsó gázt és diverzifikációt szeretnénk, akkor el kell fogadnunk, hogy számunkra az ellátásbiztonság nem fontos. Ha mégis az és alacsony árakat is szeretnénk, akkor nem gondolkodhatunk diverzifikált gázbeszerzésben, azaz egy domináns beszállítót kell keresnünk.

Ha biztos ellátást és diverzifikált beszerzést célozunk meg, akkor viszont elfelejthetjük az alacsony árakat.


A hazai gázinfrastruktúra megfelel a diverzifikáció említett feltételeinek?

T.A.: A vezetékrendszer bőségesen, meglehetősen nagy a határkeresztező importkapacitásunk is, ám az összekötő importvezetékek nem mindegyikén érhetünk el a jelenlegitől eltérő gázforrást. Az E.ON jelentős és hatékonyan működő gáztárolói lehetővé teszik, hogy azokban gázt raktározzunk el a nagyobb keresletű hónapokra az import kiegészítésére, vagyis komoly szerepük van az ellátásbiztonságban.


Kereskedelmi oldalon mit tett az E.ON az ország gázbiztonságáért?

H.T.: Amikor hat éve átvettük az üzletágat a Moltól, a beszerzési portfóliónkban egy nagy és több kisebb gázvásárlási szerződésünk volt. Céltudatos és az ország érdekeit szem előtt tartó munkával a portfólió szerkezetét fokozatosan hozzáigazítottuk az időközben megváltozott piaci viszonyokhoz, azaz a kereslet jelentős csökkenéséhez és a piacnyitás okozta változásokhoz.


T.A.: Fontos eredmény volt az importár, illetve az átvételi kötelezettségek csökkentése is. Bár egy eladónál nem érhető el egyszerre mennyiségi és árengedmény is, az elmúlt évek során a sokéves, stabil kapcsolatunknak és az E.ON Ruhrgas támogatásának köszönhetően e téren is jelentőset léptünk előre: először a szabályozás által átalakított piacmérthez közelítettük az átvételi kötelezettségünket, majd tavaly óta lényegesen olcsóbban vásároljuk a gázt orosz és más partnereinktől. Ezenkívül a gázhiányos időközökben az EFT kereskedelmi portfóliója biztosítja az ország korlátozásmentes ellátását.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.