BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Orbán kiszállna a Nabuccóból, de erről a Nabucco nem tud

A Mol magyar energiakonszern Orbán Viktor miniszterelnök szerint kiszáll a vitatott Nabucco-gázcsővezeték- projektből, amelyet a Kaszpi-tengertől Európa felé szállítaná a gázt, Oroszország megkerülésével.

Orbán Viktor kijelentette: "nem vagyok szakértője a témának, de azt látom, hogy még a magyar társaság, a Mol is elhagyja a terepet". Hogy valóban bajban van-e az EU által támogatott gázcső projekt, az egyelőre nem világos, mint ahogy az sem, hogy a magyar kilépési szándék mikor fogalmazódott meg. Christian Dolezalnak, a Nabuco szóvivőjének nincs tudomása arról, hogy a magyar vállalat kiszállna. A Nabucco Gas Pipeline International az APA érdeklődésére kijelentette, hogy a vezetékkel kapcsolatos szerződést már aláírták a tranzitállamok, köztük Magyarország is.

A MOL tegnap közleményben reagált Orbán Viktor kijelentésére, amely nem erősítette meg a kormányfő szavait, azonban nem is cáfolta azokat: "a projekt esetében mind a finanszírozási háttér, mind pedig a gáz forrása bizonytalan. 2003 óta a projekt megvalósítási költségei folyamatosan növekednek, ugyanakkor még mindig nem világos, hogy mennyi lesz a végösszeg. Másrészről a projekt vezetése a mai napig nem tudott olyan gázforrást találni és biztosítani, amely elegendő gázzal látná el a vezetéket, így a rendelkezésre álló gáz mennyisége és forrása még mindig kérdéses. Ezeket az aggályainkat többször is jeleztük a Nabucco Nemzetközi Társaság igazgató tanácsában. Továbbra is elkötelezettek vagyunk Kelet-Közép Európa energiaellátásának diverzifikációját illetően, de független vállalatként felelősséggel tartozunk részvényeseink iránt, a lehető legeredményesebb gazdasági teljesítményt kell nyújtanunk" – fogalmazott a társaság.

A 3 900 kilométer hosszú, évi 31 milliárd köbméter szállítási kapacitásra tervezett vezeték kiépítésének hivatalos költsége 8 milliárd euró, ezt az összeget azonban jelenleg felülvizsgálják, miután egyes szakértők szerint a valódi költség ennek többszörösére rúghat. A Mol-leány FGSZ mellett a román, bolgár és török gázcégek, valamint a német RWE és az osztrák OMV is részt venne a projektben.

Más kérdés, hogy egyelőre nem világos, ki is szállítana gázt a Nabuccón keresztül, miután az elsődleges ellátóról, az azerbajdzsáni Shah Deniz II mezőről a jelen állás szerint inkább egy másik vezetéken, a TANAP-on (Transz-Anatóliai Gázvezeték) keresztül szállítanának gázt. Az Európai Bizottság megerősítette ezt a hírt, hozzátéve, hogy Azerbajdzsán hónapokon belül dönt arról, elkötelezi-e magát a Nabucco mellett. Az 5 milliárd dolláros Transz-Anatóliai Gázvezetékről Azerbajdzsán és Törökország már tavaly aláírt egy megállapodást, ami csak erősítette a Nabucco létjogosultságával kapcsolatos kételyeket. A török energiaügyi minisztérium az év elején egyébként közölte, hogy nem tartja elképzelhetetlennek a két projekt fúzióját, ezzel kapcsolatban viszont nem történtek további fejlemények.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.