A Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) elemzésének megfogalmazása szerint Kína energiaéhsége gigantikus. Ma már a világ legnagyobb energiafogyasztója és a második legnagyobb olajfelhasználója az Egyesült Államok után. Az 1990-es évekig még nettó exportőr volt, majd az igénye ugrásszerűen növekedett, és 2009-ig a nyersolaj második legnagyobb importőrévé vált. Ugyanabban az évben váltotta fel Amerikát, és avanzsált a világ legnagyobb autópiacává.
Azóta a globális olajfogyasztás növekedésének több mint egyharmada Kínára jut. 2011-ben Kína 204 millió tonna olajat termelt és 415 millió tonnát fogyasztott. Az ellátás biztosítása érdekében a kínaiak több vágányon haladnak. Egyrészt támogatják az energiatakarékosságot, alternatív áramforrásokat fejlesztenek, másrészt – és ez a fontosabb – a külfölddel kötött hosszú lejáratú szállításokkal biztosítják be magukat. A partnerek ennek keretében mélytengeri olajfúrásokat is kezdtek a térségben.
A Dél-kínai tenger szakértők szerint 30 millió tonna olajat és 16 ezer milliárd köbméter földgázt rejthet. Összehasonlításul: Kuwait teljes olajkészlete mintegy 13m milliárd tonna. Az Új Kína hírügynökség szerint ez a kínai lelőhelyek egyharmadát jelenti. A BP nyersanyagkonszern kimutatása szerint Kína eddig csak 2 milliárd tonna olajat és 2 800 milliárd köbméter földgáz kitermelhetőségét bizonyította. A gond az, hogy a Dél-kínai tengerre Kína mellett még öt állam (Fülöp-szigetek, Tajvan, Vietnam, Malajzia, Brunei) is igényt tart. Peking a tenger háromnegyedére tart igényt és az általa a tengeren megrajzolt határvonal jócskán átnyúlik az ENSZ tengeri határokkal kapcsolatos konvenciójában (UNCLO) meghatározott határokon (ld. a térképet).
"Az a probléma, hogy Kína egyre több olajat fogyaszt, ám a saját termelését már nem bővítheti" - jelentette ki Csia Jisan, a Nemzetközi Tanulmányok Kínai Intézetének energia-szakértője. Az elemző számításai szerint az import aránya 2020-ig a jelenlegi 51-ről 70 százalékra fog növekedni. A mélytengeri fúrások elengedhetetlenek azért, hogy legalább tartani lehessen a jelenlegi kitermelési mennyiséget. A Hongkongtól 320 kilométerre fekvő helyszínen próbálkozik először Peking mélytengeri fúrással és egyben ez az első kiaknázásra kerülő lelőhely a Dél-kínai tengeren. Az 1 500 méteres vízréteg alatt a maximális fúrási mélység 10 ezer méter.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.