A múzeumi negyed mintegy 50-60 milliárd forintból valósulhat meg, az épületekbe az új Nemzeti Galéria, a Ludwig Múzeum - Kortárs Művészeti Múzeum, a Magyar Néprajzi Múzeum, a Magyar Építészeti Múzeum és a Magyar Fotográfia Múzeuma fog költözni, valamint itt kap helyet az újonnan megvalósuló Magyar Zeneház is, amely a magyar zenetörténetre fog fókuszálni - hangzott el Baán László, az új nemzeti közgyűjteményi épületegyüttes koncepciójáért felelős kormánybiztos és L. Simon László kultúráért felelős államtitkár pénteki sajtótájékoztatóján.
„A kormány szerdán elfogadta és támogatta a múzeumi negyed koncepcióját, amelyet a kormánybiztos készített, ennek következtében uniós források igénybevételével 2014-ben el fog indulni Magyarország történetének talán eddigi legnagyobb múzeumfejlesztési programja” – fogalmazott az államtitkár.
Mint mondta, a projekt „nem fantáziálás”, hanem egy kivételes helyzetnek a kihasználása, hiszen Magyarország uniós csatlakozása óta először egybe fog esni a kormányciklus és az EU új költségvetési periódusának kezdete. A jelenlegi kormány feladata kidolgozni a Brüsszel elé terjesztendő fejlesztések részleteit - tette hozzá L. Simon László.
A kormánybiztosi poszt mellett a Szépművészeti Múzeumot is vezető Baán László arról beszélt, hogy a projekt révén a Szépművészetiben a régi mesterek munkái lesznek láthatóak, amihez a 65 éve zárva tartó Román Csarnok helyreállítását is meg kell oldani. Ide a kormánybiztos szerint a ma a Nemzeti Galériában lévő gótikus fatáblák és szárnyas oltárok gyűjteménye kerülhet.
„Az Új Nemzeti Galériában a magyar és a nemzetközi anyag együtt lesz látható a 19. századtól napjainkig. Ugyanebbe az épületbe helyezik el az önálló intézményi voltát megőrző Ludwig Múzeum - Kortárs Művészeti Múzeumot is, a két gyűjtemény különállását csak egy kapu fogja érzékeltetni a látogatókkal" - fejtette ki Baán László.
A Magyar Néprajzi Múzeum új épülete mintegy 15 ezer négyzetméteres lesz - a mostani épületbe a Kúria költözik vissza. Az Új Nemzeti Galéria mintegy 40-45 ezer négyzetméteren valósul meg, a Magyar Építészeti Múzeum, a Magyar Fotográfia Múzeuma és a Magyar Zeneház 4-5-6 ezer négyzetméteren épülhet fel. Ez utóbbiról Baán László megjegyezte, hogy reményeik szerint egy nagy koncertterem is helyet kap majd az intézményben.
A kormánybiztos tájékoztatása szerint a beruházással egyedülálló múzeumi-intézményi együttállás jön létre a Városliget környékén. A projekthez ezért nélkülözhetetlen a liget és a Hősök terének rekonstrukciója. Számításaik szerint a projekt révén évi 8-10 millió látogató érkezhet a ligetbe és intézményeibe.
A végleges koncepciónak 2013. szeptember 30-ig kell elkészülnie, a tervpályázatot 2014-ben szeretnék kiírni, az építkezés 2016-ban kezdődhet el, a megnyitót leghamarabb 2018-ban lehetne tartani.
A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a kormány 160 millió forint többletforrás biztosításáról is határozott a Magyar Nemzeti Galéria gazdasági konszolidációjára. A budavári intézmény adósságállományának rendezésével elhárulhatnak az akadályok a Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria korábban elhatározott újraegyesítése elől.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.