A technológia a legkorszerűbb bio-passzívházak építése, valamint a több évtizede épült épületek hőszigetelése során kaphat jelentős szerepet. A kapcsolódó innovációs-technológiafejlesztési projekt megvalósítására beadott klaszterpályázat kedvező elbírálása esetén a pilotprojekt megvalósítása már az idén megkezdődhet.
Magyarországon egyelőre még kevés passzívház épült, azonban az Európai Unió épületek energiahatékonyságáról szóló irányelvének előírásai szerint 2020-tól már csak közel nulla károsanyag-kibocsátású, úgynevezett passzívházakat lehet majd építeni. Az ArchEnerg legfrissebb kezdeményezése révén Magyarországon is szeretnék megvetni egy energiatakarékos és környezetbarát építési iparág alapjait.
Erre jó a kender
A kenderrostból készülő szigetelőanyagok kedvező hőtani tulajdonságai még a hagyományos üveg- és kőzetgyapot hőszigeteléseken is túltesznek. A kenderrost hőszigetelő anyagok jelentősen kevesebb energia befektetése árán előállíthatók, egységnyi vastagság mellett nagyobb a fajlagos hőtároló és hőcsillapító képességük. Beépítése és használata nem jár betegségek kialakulásának veszélyével.
A felmérések szerint a hazai lakóépület-állomány egészén több mint 150 petajoule-nyi energiát lehetne megtakarítani. A lakásállomány több mint 60 százalékát adják a családi házak, amelyek tipikusan még mindig a 70-es és 80-as években épült sátortetős épületeket jelentik. Ezek hőszigetelésére akár hazai kenderből, Magyarországon gyártott szigetelő anyagokat is felhasználhatnánk.
A kender építőipari felhasználása nem új ötlet, Nyugat-Európában – különösen Franciaországban –évek óta ismert a technológia. Ugyanakkor a hazai kendertermesztés- és feldolgozás számára a nyugati piacokra történő beszállítás nem lenne gazdaságilag fenntartható, a növényt sokkal ésszerűbb döntés a termőhely 30-40 kilométeres körzetében feldolgozni és a termékeket Magyarországon felhasználni.
A lefutatott modellek szerint egy, a kenderkóró előzetes feldolgozását végző üzem 300 millió forintos beruházás révén 10 új, állandó munkahelyet teremt. Az itt készült építőipari alapanyagot, a rostot és a pozdorját, feldolgozó üzemek további 500-600 millió forintos beruházás mellett elkészülhetnek további 35-40 embernek munkát adva. Ezeknek az üzemeknek a kiszolgálása már 800-1000 hektár termőterületről biztosítható úgy, hogy a kórószár feldolgozása mellett a kendermag hasznosítása is beruházásokat indukál, munkahelyeket teremt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.