Eddig nem idézett elő drámai változásokat a devizaadósok helyzetének javításában az év elejével felállított Nemzeti Eszközkezelő Zrt. Matolcsy György nemzetgazdasági miniszternek egy, a Parlament honlapjára feltett írásbeli válasza szerint ugyanis a társaság július 25-ig nyolc, értékesítésre kijelölt lakást vett meg a hazai pénzügyi szolgáltatóktól.
Az ingatlanhitel-tartozásukat fizetni végképp nem tudó ügyfelek megsegítésére irányuló modell lényege, hogy a Nemzeti Eszközkezelő által a bankoktól megvett lakásokat a korábbi adósok tovább bérlik az államtól, ezáltal a további lakhatásuk biztosítottá válik. Emellett, ha az adós belátható időn belül újra fizetőképessé válik, ismét tulajdonjogot szerezhet az ingatlanban.
A most nyilvánosságot kapott szám viszont nem csak a problémás hitellel küzdő adósok számához viszonyítva alacsony, hanem a tervezett mennyiségnek is csak a töredéke. A korábban megjelent vonatkozó kormányrendelet szerint ugyanis havonta 1500, idén összesen 8 ezer, jövőre 7 ezer, míg 2014-ben 10 ezer lakást vásárolhat meg a társaság.
Ha a felajánlott lakások száma ennél több - erről a jelek szerint egyelőre nincs szó -, sorrend alapján döntenek a vásárlásról. A rendelet alapján a sorrendbe állításnál szempont a háztartásban élő, családi pótlékra jogosult gyerekek száma, a közös háztartásban élők száma, továbbá a banki követelés és a lakás forgalmi értékének aránya. A Nemzeti Eszközkezelő csak azt a lakást vásárolja meg, amelyben legalább egy, családi pótlékra jogosult gyerek lakik, és a háztartás egyik tagja aktív korú ellátásban vagy lakásfenntartási támogatásban részesül.
A rendelet szól a felmondásról is, amire háromhavi lakbér elmaradásakor kerülhet sor. Ha a közös költséggel tartozik a bérlő, akkor a társasház szabályzata szerint kell felszólítani, majd ha erre sem fizet, akkor jöhet a felmondás. Az éves lakbér induláskor a devizahitel felvételekor megállapított forgalmi érték 1,5 százaléka, majd az inflációval emelkedik: ez nem jelent vállalhatlan terhet, és a piaci áraktól jóval elmaradó tarifát eredményez.
A pénzügyi szolgáltatók által kényszerértékesítésre kijelölt ingatlanok közül azok kerülhetnek be a Nemzeti Eszközkezelő Zrt. által működtetett programba, amelyeknél egyszerre teljesül az ingatlanra, a hitelszerződésre, valamint a szociális rászorultságra vonatkozó összes törvényi feltétel, és az adásvételhez a hitelező hozzájárul. A feltételek meglétét a kijelölt bankfiókokban a hitelező vizsgálja meg. A NET programhoz mind a deviza-, mind a forintalapú jelzálogkölcsönnel rendelkező adósok csatlakozhatnak, függetlenül attól, hogy a kölcsön lakásvásárlásra irányult vagy szabad felhasználású volt.
Az idő előrehaladtával pedig egyre több adós kerül nehéz helyzetbe. A pénzügyi felügyelet adatai szerint a részvénytársaságként működő hitelintézetek által az ügyfeleknek kihelyezett pénz csaknem negyedét nem törlesztik szerződésszerűen az adósok: ez közel 2200 milliárd forintnyi csúszásban lévő állományt jelent. A bankoknak a portfólió kezelésére tett erőfeszítései pedig eddig csak mérsékelt sikerrel jártak, hiszen a 2012 első negyedév végi adatok szerint tovább romlott a helyzet az egy évvel korábbihoz képest: míg 2011 márciusában a nyilvántartott állomány 11,30 százaléka volt 90 napon túli késedelemben, addig ez év márciusára 12,42 százalékra nőtt ez az arány, a szerződésszerűen teljesítő hitelek részesedése pedig 75,6 százalékra csökkent.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.