"Ez kisajátítással lenne egyenlő" - hangoztatta Frank Dicker, a Saubermacher vállalat igazgatója a Die Pressének nyilatkozva. Információi szerint a vonatkozó törvényt már a jövő héten jóváhagyhatja a magyar parlament. Leo Windtner, az Energie AG anyacég vezére szerint "a magyar kormány kiszámíthatatlan", így azt sem lehet tudni, hogy mikor fogadhatják el a jogszabályt.
A Die Presse emlékeztet arra, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök júniusban Bécsben tett látogatása során megígérte, hogy felveszi a tárgyalások fonalát az érintett osztrák cégekkel, ám ez a Saubermacher menedzsmentje szerint azóta sem történt meg. A lap megjegyzi, hogy a Fidesz a parlamentben kétharmados többséggel rendelkezik és ezért minden törvényt egyedül jóváhagyhat. Az ellenzék szerint gyakran kényes törvényeket is előzetes bejelentések nélkül, gyorsított eljárásban keresztülvisznek.
Orbán már 2012 elején bejelentést tett a hulladékgazdálkodás újraszabályozásáról. A törvénytervezet előirányozza, hogy ilyen szolgáltatásokat csak az állam vagy olyan cégek végezhetnek, amelyekben az államnak többsége van. A szabályozás hír szerint 2013 elején lép érvénybe. Mivel a községeknek és a városoknak több hónapos előkészületi időre van szükségük az átállásra, az őszi határozathozatal látszik valószínűnek.
A Die Presse emlékeztet arra, hogy a Saubermacher stájer cég már több mint 20 éve működik Magyarországon, és ott 700 dolgozót foglalkoztat, összesen 600 községet szolgál ki, eddig 30 millió eurót fektetett be a magyarországi vállalkozásába. Az európai hulladékgazdálkodási szövetség (FEAD) az Európai Bizottságnál panaszt emelt a törvénytervezet ellen. Erre reagálva az EU hatóságok nyáron szerződésszegési eljárást indítottak Magyarország ellen és terjedelmes kérdőívet küldtek Budapestre. Wolfgang Leitner, az ASA igazgatója reméli, hogy a törvényt nem fogadják el, amíg az EU vizsgálatok tartanak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.